X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polacy przeciwko Sowietom w Afganistanie. Historyk: pragmatyczne, ale i romantyczne

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 12:20
- Swojej misji i planom wyjazdu do Afganistanu, by walczyć z Sowietami, podporządkował wszystko - tak o Lechu Zondku mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z IPN.
Rok 1988. Sowieckie wojska wycofują się z Afganistanu
Rok 1988. Sowieckie wojska wycofują się z AfganistanuFoto: mat. prasowe

Gość PR24 mówił o historii polskiego mudżahedina. Lech Zondek, to Polak, który oddał życie za naszą, ale i za cudzą wolność. Za wolność Afgańczyków walczących w czasie zimnej wojny w nierównej walce z Armią Radziecką, ale i za wolność Polaków. Lech Zondek zginął w Afganistanie, prawdopodobnie latem 1985 r.

Sowiecka interwencja w Afganistanie wywołała reakcję wielu antykomunistów z całego świata, którzy na ochotnika pojechali do tego niedostępnego kraju, by bić się z Sowietami. Wśród nich znaleźli się również Polacy.


leonid kuczma663free.jpg
Układ białowieski - kolejny krok do rozpadu ZSRR

"Ćwiczył sztuki walki"

- Lech Zondek, chłopak wychowany w Grodzisku Mazowiecki, nagle staje na pustyniach afgańskich. Manifestuje się tu i odżywa romantyczne podejście pt. "za wolność waszą i naszą", ale do wyjazdu do Afganistanu, podszedł bardzo pragmatycznie. Udało mu się wcześniej wyjechać do Australii, tam ćwiczył sztuki walki i pobyt na pustyni, także język angielski - powiedział gość PR24.

Po trzech latach otrzymał australijski paszport i wiosną 1984 r. wyjechał do Pakistanu, do przygranicznego Peszawaru. Wokół miasta były obozy dla uchodźców, bazy szkoleniowe i magazyny. Miasto stanowiło również bazę dla Lecha Zondka. Kilkakrotnie przechodził przez granicę i brał udział w akcjach przeciw Armii Sowieckiej. Był kilka razy raniony, wreszcie mudżahedini odsunęli go od działań bojowych.

Zapraszamy do wysłuchania całego zapisu rozmowy.

Posłuchaj
21:06 _PR24_AAC 2021_01_31-11-07-07.mp3 P. Pleskot o L. Zondku w Afganistanie ("PRL - historia prawdziwa")

 

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: dr Patryk Pleskot (IPN)

Data emisji: 31.01.2021

Godzina: 11.07

Czytaj także

Hlebowicz: w Rosji myślenie o standardach Zachodu nie jest popularne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 13:27
- Pytanie o to, czy Rosja kiedykolwiek się zdemokratyzuje, jest pytaniem o politykę tego kraju i tradycje myślenia sowieckiego - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej w IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja w Rosji. Prof. Kozłowski: czasy mogą się zmieniać, ale Rosja pozostaje sobą

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 10:54
- Nawalny podobnie jak obserwatorzy sytuacji w Rosji widzą i wiedzą, że czasy mogą się zmieniać ale Rosja pozostaje sobą. Nawalny ma niesamowitą odwagę wewnętrzną, determinację i świadomość i tego boi się Putin - powiedział o sytuacji w Rosji w kontekście aresztowania Aleksieja Nawalnego prof. Artur Roland Kozłowski, ekspert ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń