more_horiz

Prof. Dudek: żadna dyktatura nie może funkcjonować bez pewnej formy cenzury

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 10:10
- Istotą myślenia cenzorów w państwach totalitarnych było to, że należy eliminować informacje nie tylko te, które wprost zagrażały istniejącemu ustrojowi, bo to jest oczywiste, ale że trzeba również eliminować wszystko to, co mogłoby wzbudzić niepokój, wątpliwości co do tego, że żyje się w ustroju najlepszym z możliwych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek (politolog, historyk, UKSW).
Prof. Antoni Dudek: żadna dyktatura nie może funkcjonować bez pewnej formy cenzury
Prof. Antoni Dudek: żadna dyktatura nie może funkcjonować bez pewnej formy cenzuryFoto: PR24/Robert Bartosewicz

Gościem audycji "PRL - historia prawdziwa" był prof. Antoni Dudek, który na antenie Polskiego Radia 24 mówił o cenzurze w tym okresie. 

"Dyktatura nie może funkcjonować bez cenzury"

Żadna dyktatura nie może funkcjonować bez pewnej formy cenzury, a państwo, które chce zbudować totalitaryzm, to już w ogóle - powiedział prof. Antoni Dudek. Dodał, że "PRL cały czas próbował zbudować system totalitarny". - Jednak moim zdaniem to mu się nie udało - podkreślił.

- Państwo totalitarne musi mieć cenzurę i nie mówię tu tylko o tej politycznej - powiedział prof. Antoni Dudek. Wyjaśnił, że "istotą myślenia cenzorów w państwach totalitarnych było to, że należy eliminować informacje nie tylko te, które wprost zagrażały istniejącemu ustrojowi, bo to jest oczywiste, ale że trzeba również eliminować wszystko to, co mogłoby wzbudzić niepokój, wątpliwości co do tego, że żyje się w ustroju najlepszym z możliwych".  

To w idealny sposób pokazuje ogromną ilość absurdalnych ingerencji - stwierdził gość PR24. - Na przykład na przełomie lat 60., 70. na prośbę Ministerstwa Zdrowia (...) w mediach w ogóle nie można było mówić o tym, że istnieje taki środek jak LSD. Owszem gdzieś na Zachodzie się to pojawiło, ale nie w Polsce - mówił prof. Antoni Dudek. - Takich przykładów jest całe mnóstwo - podkreślił. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:19 PR24_AAC 2022_08_14-07-35-53.mp3 Prof. Antoni Dudek: żadna dyktatura nie może funkcjonować bez pewnej formy cenzury (PRL - historia prawdziwa/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: prof. Antoni Dudek (politolog, historyk, UKSW)

Data emisji: 14.08.2022

Godzina: 7.35

nj

Zobacz także

Zobacz także