Muzyka w czasach PRL. Dr Karnkowski: w Polsce punk rock był prawdziwszy

PRL to okres komunistycznych represji, ograniczenia swobód, cenzury. Z restrykcjami walczono na różne sposoby, od strajków społecznych i pracowniczych po różnego rodzaju małe aktywności będące wyrazem buntu. Młodzież miała muzykę. O znaczeniu punk rocka w PRL-u mówił dr Krzysztof Karnkowski.

2022-11-27, 08:36

Muzyka w czasach PRL. Dr Karnkowski: w Polsce punk rock był prawdziwszy
O znaczeniu muzyki punk rockowej w PRL-u mówił w PR24 dr Krzysztof Karnkowski. Foto: freestocks-photos/Pixabay

Punk rock kojarzy się przede wszystkim z buntem, sprzeciwem, brudem i brzydotą. Jednak - wyjaśnił dr Krzysztof Karnkowski - nie tak było na początku. Kiedy ta muzyka, a także ta subkultura, powstawała - najpierw w Anglii - jej początek był raczej kreacją artystyczną, która dopiero potem "stała się głosem robotniczych przedmieść".

- Natomiast w Polsce ten punk rock nie miał warunków, żeby stać się czymś ładnym i artystycznym, bo u nas po prostu nie było ładnych rzeczy. Więc od początku był taki dużo bardziej brudny, dużo bardziej autentyczny - mówił dr Krzysztof Karnkowski.

Jak stwierdził gość audycji, od początku w Polsce punk rock był prawdziwszy, bowiem na Zachodzie sprzeciw młodzieży wobec systemu miał charakter "buntu w warunkach cieplarnianych". W Polsce sytuacja była trudniejsza, punk rock powstawał oddolnie, nie w środowiskach artystycznych, a główne hasło tej subkultury "no future" ("bez przyszłości", "żadnej przyszłości" - red.) "było w Polsce hasłem znacznie bardziej realistycznym" - mówił gość audycji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Dr Krzysztof Karnkowski o punk-rocku w PRL ("PRL - historia prawdziwa" / PR24) 23:00
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: dr Krzysztof Karnkowski (publicysta "Gazety Polskiej Codziennie")
Data emisji: 27.11.2022
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej