"Był tym, który poznał Zachód". Prof. Antoni Dudek o micie Edwarda Gierka
- Edward Gierek pracował przed wojną we francuskiej kopalni, gdzie związał się z ruchem komunistycznym, a drugą wojnę światową przetrzymał w Belgii. To go odróżniało od większości towarzyszy, on był tym, który poznał Zachód - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, pytany o źródła mitu Edwarda Gierka.
2023-08-06, 09:36
- Edward Gierek niewątpliwie miał pewne talenty osobowościowe dotyczące relacji interpersonalnych, był kontaktowy - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Antoni Dudek z UKSW pytany o źródła mitu Edwarda Gierka w kulturze. - Potrafił zagadać, ludzie brali go za swojego - dodał.
"Wielki egzamin" i lekcje z Zachodu
Jak mówił, Edward Gierek swój "wielki egzamin" zdał w 1951 roku, gdy udało mu się rozwiązać bez użycia siły strajk w jednej z katowickich kopalń. - To zrodziło jego legendę, którą potem kultywował jako "dobry brat łata" - dodał.
Przypomniał też, że późniejszy I sekretarz KC PZPR pracował przed wojną we francuskiej kopalni, gdzie związał się z ruchem komunistycznym, za co go deportowano, a następnie wyjechał do Belgii, gdzie spędził drugą wojnę światową. - To go odróżniało od większości towarzyszy, którzy jak wojny nie spędzili w Polsce, to w Związku Sowieckim. A on był tym, który poznał Zachód - wskazał.
Jak mówił, Gierek "rozumiał, że ludziom trzeba dać »kiełbasę«, bo inaczej będą się buntować, i, że jak się da, to należy nie używać siły, a zwłaszcza - nie należy strzelać". - Później, ilekroć kazał używać siły, jak w czerwcu 1976 roku, to zabraniał używania broni palnej, czego przestrzegano - zaznaczył prof. Antoni Dudek.
REKLAMA
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Czytaj także:
- Czasy Gierka, Breżniewa i nowe formy opozycji
- Czerwiec 1976. Komunistyczne władze ogłaszają podwyżki cen
***
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: prof. Antoni Dudek (historyk)
REKLAMA
Data emisji: 6.08.2023
Godz. emisji: 7.35
Polskie Radio 24/mbl
REKLAMA