X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jerzy Wojciewski: metody komunistyczne przypominały te, których używało gestapo

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 22:20
– Mam 93 lata, ale jeśli trzeba by było, to ponownie poszedłbym walczyć o Polskę – powiedział Jerzy Wojciewski, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. – Mieliśmy dość okupanta, który nas mordował i prześladował – dodał w kolejnej odsłonie cyklu "Powroty z Niepamięci".
Audio
  • 18.03.19 Jerzy Wojciewski: Rosjanie byli takimi samymi okupantami jak Niemcy.

Jerzy Wojciewski za swoją działalność był więziony w obozach niemieckich. Po zakończeniu II wojny światowej prześladowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa. W Polskim Radiu 24 wspominał okres walki z okupantami i zwracał uwagę na ich brutalność, a także brak szacunku wobec polskiego narodu. – Byłem świadkiem jak wyrywano dziecko matce i uderzano jego główką o mur. Żołnierz, który to zrobił, wyjął następnie pistolet i zastrzelił matkę – dodał.

Do konspiracji rozmówca Polskiego Radia 24 trafił w maju 1943 roku. W tamtym czasie Jerzy Wojciewski mieszkał w Dąbrowie Leśnej w okolicach Łomianek w pobliżu Puszczy Kampinoskiej. – Zaczęła formować się wtedy tzw. Grupa Kampinos, zgrupowanie partyzanckie Armii Krajowej. Miałem 16 lat i mój starszy kolega zaproponował mi dołączenie. Z przyjemnością na to przystałem. Złożyłem przysięgę i przydzielono mnie do kompanii młodzieżowej jako amunicyjny przy ciężkim karabinie maszynowym – opowiadał.

Ponadto Jerzy Wojciewski mówił również o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim, m.in. o atakach na lotnisko bielańskie i akcji w okolicach Dworca Gdańskiego, a także o pobycie w obozie koncentracyjnym w Dachau. – To tam powiedziano osobom, które przywieziono, że nie są już ludźmi, a numerami, a te można w każdej chwili skreślić – przypomniał gość Polskiego Radia 24.  

Po powrocie z Dachau Jerzy Wojciewski trafił do nowej rzeczywistości, którą wyznaczał sowiecki okupant. Komuniści wyszukiwali byłych żołnierzy AK, by dowiedzieć się od nich, gdzie ukryta jest akowska broń.

– Nic na ten temat nie wiedziałem, bo przebywałem przecież w obozie w Dachau. Uciekłem z Dąbrowy Leśnej, ale ubowcy znaleźli mnie w Gdańsku i wsadzili do więzienia. Pamiętam, że zgniatano tam palce w drzwiach, sadzano na nogach od krzeseł, a jak za dużo rozmawialiśmy, to karą było tzw. twarde łoże. Metody komunistyczne przypominały te, którymi posługiwało się gestapo – wskazał Jerzy Wojciewski.

Audycję "Powroty z Niepamięci" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 18.03.2019

Godzina emisji: 21.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mjr Bogusław Nizieński: ojczyzna i AK to dwie świętości

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 23:23
W Polskim Radiu 24 pierwsza audycja z nowego cyklu "Powroty z Niepamięci". Gościem był sędzia mjr Bogusław Nizieński, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawaler Orderu Orła Białego, a także były rzecznik Interesu Publicznego. – AK kochała Polskę, a Polska kochała AK. To dwie świętości, o których nie można zapomnieć – powiedział w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kpt. Andrzej Kostrzewski: walka po 1945 r. była dla mnie naturalna

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 21:44
– Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną traktowałem jako dalszą okupację kraju. Pojawiające się zakłamanie, że było to wyzwolenie jest bezsensowne – powiedział kpt. Andrzej Kostrzewski. W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek cyklu audycji "Powroty z Niepamięci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Maria Mirecka-Loryś: okupacja sowiecka zniszczyła polski naród moralnie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 22:05
– Niemcy nie starali się nas wynarodowić tak, jak Sowieci. To oni byli jeszcze bardziej gorszymi i perfidnymi wrogami – powiedziała kpt. Maria Mirecka-Loryś, gdy wspominała czasy okupacji.
rozwiń zwiń