X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Lucjan Deniziak: nie miałem wątpliwości, że Sowieci byli okupantami, a nie wyzwolicielami

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 20:16
– To w oparciu o sowieckie bagnety Urząd Bezpieczeństwa miał siłę narzucić taki ustrój, jaki chcieli mieć komuniści – powiedział Lucjan Deniziak, były żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek wspomnień Żołnierzy Wyklętych z okresu walki o niepodległość Polski.
Audio
Lucjan Dieniziak
Lucjan DieniziakFoto: youtube.com / Fundacja Niezłomni

Lucjan Deniziak ps. "Orzeł" urodził się w 1926 roku w Wojtkowicach. W 1943 roku został zwerbowany do Armii Krajowej, gdzie pełnił funkcję łącznika. Służył u Ryszarda Sosnowskiego "Wydry", a także u Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". 

– W onych czasach chcąc z człowieka zrobić patriotę najpierw trzeba go było zniewolić. Czułem to ja, a także moja rodzina. Patriotyzm przekazali mi rodzice, przekazała mi szkoła. Początkowo do moich zadań należało przenoszenie tajnych szyfrogramów oraz innej korespondencji – wspominał.

Szorstkość i bezwzględność. Z tym kojarzy Lucjan Deniziak władzę komunistyczną, która zapanowała w 1945 roku. Podkreślał, że zależało jej przede wszystkim na "złamaniu grzbietu inteligencji, bo to ona jest siłą przewodnią rewolucji". – Nie miałem wątpliwości, że byli to okupanci, a nie wyzwoliciele. Ich pierwszym zadaniem było stworzenie silnego aparatu bezpieczeństwa i wywiadu. Swoich szpicli mieli nawet wśród byłych żołnierzy AK, których pozyskali do współpracy.     

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Lucjana Deniziaka.

Audycję "Powroty z niepamięci" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 19-20.07.2019

Godzina emisji: 00.30

Czytaj także

Płk Waldemar Nowakowski: byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 22:15
– Byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami – powiedział płk Waldemar Nowakowski ps. Gacek, żołnierz Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a także jeden z najmłodszych powstańców warszawskich. W Polskim Radiu 24 kolejna odsłona audycji z cyklu "Powroty z Niepamięci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Miron Borejsza: wojsko miałem we krwi

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 22:20
– Urodziłem się w koszarach, a mój ojciec był zawodowym żołnierzem. Wojsko miałem we krwi. Poza tym członkowie mojej rodziny byli również w konspiracji. To wszystko wpłynęło na to, że dołączyłem do ruchu oporu przeciwko zaborcom – powiedział w audycji "Powroty z niepamięci" mjr Miron Borejsza ps. Błysk.  
rozwiń zwiń