X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kpt. Tadeusz Sułowski: byłem w katowni UB przy ul. Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 10:07
- Od 1941 roku byłem w harcerstwie. Wyglądałem doroślej od innych dzieci, a gdy zdradziłem swojemu zastępowemu co nieco z tego, co robię w konspiracji, zaczęli nazywać mnie rozrabiaczem - wspominał kpt. Tadeusz Sułowski. - Jednak ja nie nazwałbym tego rozrabianiem - dodał.
Audio
  • "Powroty z niepamięci". Kpt. Tadeusz Sułowski "Tadek" cz. I
  • "Powroty z niepamięci". Kpt. Tadeusz Sułowski "Tadek" cz. II

Gościem audycji "Powroty z niepamięci" był kapitan Tadeusz Sułowski pseudonim "Tadek" - harcerz, żołnierz AK, Powstaniec Warszawski, następnie działacz antykomunistyczny, represjonowany przez władze komunistyczne.

Kazimierz Paulo ps. Skała 1200.jpg
Płk Kazimierz Paulo "Skała", ostatni ze sztabu "Ognia"

"Łobuz" i "rozrabiaka"

Już jako harcerz pomagał w wywiadach, np. obserwując godzinami bramę, z której mial wyjść człowiek podejrzany o współpracę z Niemcami. Musiał wtedy go śledzić i "wynotować" w pamięci wszystkie miejsca, do których wchodził. W rozmowie z Tadeuszem Płużańskim opowiedział m.in. o tym jak trafił do konspiracji i uszkadzał niemieckie samochody.

- Brat zapytał kiedyś, czy chciałbym wziąć udział w akcji dywersyjnej. Zgodziłem się. Polecił mi pojawić się w kawiarni na pl. Inwalidów, tam przyszedł dowódca i zaproponował mi udział w akcji spalenia samochodów. Naturalnie się zgodziłem - mówił gość audycji.

- Od 12 roku życia byłem w harcerstwie, miałem dużo od siebie starszego zastępwego, który często mnie wypytywał, np. o kontakt z polskimi socjalistami. Powiedziałem im co nieco, dlatego nazywali mnie rozrabiaczem - opowiadał.

Zapraszamy do wysłuchania audycji "Powroty z niepamięci", podczas której kpt. Tadeusz Sułowski opowiedział m.in. o Powstaniu Warszawskim, o tym jak się znalazł w areszcie na Rakowieckiej. Posłuchacie również jak "Tadek"... śpiewa.

kstar

***

Audycja: "Powroty z niepamięci"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: kpt. Tadeusz Sułowski ps. "Tadek" (Powstaniec Warszawski, żołnierz AK)

Data emisji: 22-23.07.2019

Godzina emisji: 00:30

Czytaj także

Płk Waldemar Nowakowski: byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 22:15
– Byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami – powiedział płk Waldemar Nowakowski ps. Gacek, żołnierz Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a także jeden z najmłodszych powstańców warszawskich. W Polskim Radiu 24 kolejna odsłona audycji z cyklu "Powroty z Niepamięci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Miron Borejsza: wojsko miałem we krwi

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 22:20
– Urodziłem się w koszarach, a mój ojciec był zawodowym żołnierzem. Wojsko miałem we krwi. Poza tym członkowie mojej rodziny byli również w konspiracji. To wszystko wpłynęło na to, że dołączyłem do ruchu oporu przeciwko zaborcom – powiedział w audycji "Powroty z niepamięci" mjr Miron Borejsza ps. Błysk.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Antoni Zienkiewicz: wrogami byli Niemcy i Sowieci

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 22:05
- Nawet teraz, jak usłyszę język niemiecki, przechodzi po mnie dreszcz. Od Niemców, ale też i od Sowietów doznałem wielkich przykrości. Niejeden by tego nie wytrzymał, ale ja wytrzymałem – powiedział w audycji "Powroty z niepamięci" mjr Antoni Zienkiewicz ps. Cichy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kpt. Wojciech Grzesiakowski: w 1945 roku doszło do zamiany okupantów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 06:00
– Kiedy Niemcy zaatakowali moją miejscowość, myślałem, że świat się wali – powiedział kpt. Wojciech Grzesiakowski, członek konspiracyjnej organizacji ,"Żołnierze Wolnej Polski". W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek z cyklu wspomnień z okupacji niemieckiej i sowieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płk Kazimierz Paulo: "Ogień: to był partyzant nie do zdarcia

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 14:00
- To był partyzant nie do zdarcia. Wszystko go kochali - majora Józefa Kurasia wspominał w audycji "Powroty z niepamięci" pułkownik Kazimierz Paulo ps. "Skała", ostatni żyjący żołnierz ze sztabu "Ognia". 94-letni bohater mówił o zaufaniu, przyjaźni w wojsku i trudnych decyzjach.
rozwiń zwiń