X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Janina Pryjda, siostra "Mściciela": Sowieci nie byli wyzwolicielami

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 09:40
- Czekaliśmy wyzwolenia, witaliśmy żołnierzy z kwiatami, cieszyliśmy się, ale radość nie trwała długo - wspominała Janina Pryjda, siostra Wojciecha Lisa ps. Mściciel, mieleckiego Żołnierza Wyklętego. 

W czasie okupacji Wojciech Lis pracował przy budowie dróg. W 1942 roku pobił niemieckiego oficera, zabrał mu broń i schronił się w mieleckich lasach. Gestapo w odwecie zamordowało jego rodzinę i spaliło gospodarstwo. Wojciech Lis stworzył wówczas partyzancki oddział i przyjął pseudonim "Mściciel".


JOZEFCZYK  Sequence 01.00_18_30_12.Still236 kopia 1200.jpg
Ks. Mieczysław Józefczyk: to była wojna obronna

Oddział Lisa w latach 1943-48 przeprowadził około 200 akcji. Po amnestii w roku 1947 większość jego żołnierzy ujawniła się, a w oddziale pozostało 10 w tym najbardziej zaufany Konstanty Kędzior ps. Dąb. Urząd Bezpieczeństwa w Mielcu, nie mogąc schwytać Lisa, wprowadził do jego oddziału szpiega - byłego żołnierza, który w leśniczówce w Paterakach zabił Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora. Mordu dokonał w czasie ich snu, a za ten czyn otrzymał 2 tysiące złotych, garnitur i buty z cholewami. Zwłoki zamordowanych zakopano na śmietniku podwórza KPMO w Mielcu przy dzisiejszej ul. Kościuszki. Po 44 latach zostały odnalezione i złożone na cmentarzu parafialnym w Mielcu.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

PR24


Czytaj także

Kpt. Wojciech Grzesiakowski: w 1945 roku doszło do zamiany okupantów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 06:00
– Kiedy Niemcy zaatakowali moją miejscowość, myślałem, że świat się wali – powiedział kpt. Wojciech Grzesiakowski, członek konspiracyjnej organizacji ,"Żołnierze Wolnej Polski". W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek z cyklu wspomnień z okupacji niemieckiej i sowieckiej.
rozwiń zwiń