Towarzystwo Niepokornych. Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

– Była potrzeba stworzenia miejsca, w którym będziemy mogli prezentować postawę niepokornych, których postacie przez lata utrwalaliśmy na taśmie filmowej. Nie było na to przestrzeni na wielu festiwalach i przeglądach w Polsce. Na przełomie roku 2007 i 2008 stwierdziliśmy, że trzeba stworzyć swoje miejsce, w którym będzie można pokazać filmy o polskiej drodze do wolności – mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski. O powstaniu festiwalu opowiadali w audycji "Towarzystwo Niepokornych" także jego współtwórcy, Paweł Nowacki i Jan Ruman.

2019-07-03, 12:15

Towarzystwo Niepokornych. Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"
Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman poprowadzą magazyn "Towarzystwo Niepokornych" . Foto: PR24/TB

Posłuchaj

02.07.19 Paweł Nowacki: Festiwal wyrasta z głębokiego poczucia braku obecności Żołnierzy Wyklętych w przestrzeni publicznej
+
Dodaj do playlisty

Arkadiusz Gołębiewski przypominał o początkach festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".  Temat Żołnierzy Wyklętych był obecny w różnych środowiskach, jednak były to rozproszone inicjatywy, nie tak prężnie działające, jak to ma miejsce dzisiaj. Brakowało jednego miejsca, przestrzeni, w której można będzie się spotkać i dyskutować o trudnych tematach, także o tym, jak prawdę historyczną przekazać na język filmu, tak by była ciekawa, ale jednocześnie nie została wypaczona. Powstanie miejsca dyskusji i sporów o polskiej historii najnowszej było od początku naszym założeniem. Chcieliśmy łączyć sztukę filmową, wydarzenia teatralne i muzyczne z blokami edukacyjnymi czy panelami dyskusyjnymi – mówił twórca festiwalu.

 Festiwal wyrasta z głębokiego poczucia braku obecności Żołnierzy Wyklętych w przestrzeni publicznej. Temat był znany w wąskich gronach czy wśród specjalistów historyków lub pasjonatów. Jednak opowieść o traktowaniu ich jako bandytów niestety toczy się do dzisiaj. Jest całe gremium historyków powtarzających te oskarżania czy koszmarne opowieści. Tych, którzy postanowili z bronią w ręku walczyć z Sowietami "wyzwalającymi" od 1944 roku Polskę, traktowano jak ludzi nieodpowiedzialnych, kompletnie pozbawionych realizmu historycznego czy bandytów. Aktualność pomysłu na ten festiwal jest zupełnie oczywista – podkreślał Paweł Nowacki.

 Pierwszym pomysłem Arkadiusza Gołębiewskiego, który włączył mnie w organizowanie tego przedsięwzięcia, było pójście śladami miejsc, w których działali Żołnierze Wyklęci. Zaczęto od północnego Mazowsza, Ciechanowa. To było trudne, w miejscach, w których w latach 40. walczyli Wyklęci, pamięć o nich była przykryta legendą bandytów i dzieci bandytów. Było niewielu chętnych, by pokazać swoją twarz na festiwalu – przypominał Jan Ruman.

X Festiwal NNW – GDYNIA 2018 X Festiwal NNW – GDYNIA 2018

REKLAMA

Festiwal filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" odbywa się w Gdyni od 2009 roku. Prezentowane są na nim filmy dokumentalne i fabularne poruszające tematykę powojennej historii Polski i pokazujące rolę polskiego podziemia oraz opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1939–1989.

Ponadto w trakcie Festiwalu prezentowane są reportaże radiowe, odbywają się dyskusje panelowe czy rozmowy o książkach historycznych. Wydarzeniu towarzyszą wystawy, instalacje artystyczne i widowiska muzyczne.

PR24/ka

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 2.07.2019

Godzina emisji: 22.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej