"Rosjanka z urodzenia, Polka z wyboru". Wojenna historia Lidii Lwow

- "Jestem Rosjanką, ale Polska jest moją ojczyzną", to była jej maksyma, która cały czas jej przyświecała - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Piotr Niewiński o Lidii Lwow ps. Lala. W listopadzie przypada setna rocznica urodzin sanitariuszki i wielkiej miłości Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka.

2020-11-17, 07:05

"Rosjanka z urodzenia, Polka z wyboru". Wojenna historia Lidii Lwow

Jak wyjaśnił prowadzący, Jan Ruman, pierwszą konspiracją nazywamy tę w trakcie II wojny światowej, natomiast drugą konspiracją była ta już po formalnym zakończeniu wojny. Postacią łączącą te dwie konspiracje była Lidia Lwow, żołnierz Armii Krajowej i sanitariuszka.

Powiązany Artykuł

łupaszka1200.jpg
Major "Łupaszka". "Nigdy nie przegrał bitwy"

Gość audycji, prof. Piotr Niewiński tłumaczył historię wstąpienia Lidii Lwow do polskiego podziemia. - To jest historia z jednej strony bardzo skomplikowana, z drugiej bardzo prosta - stwierdził. Wyjaśnił wojenne losy Lwow, historię, jak trafiła na wschód i pomagała partyzantom z 1. Oddziału Wileńskiego. - Partyzanci, którym pomagała, wywieźli ją prawdopodobnie tuż przed aresztowaniem, ratując jej głowę i tak trafiła do oddziału partyzanckiego, gdzie została sanitariuszką - opowiadał historyk.

Posłuchaj

Prof. Piotr Niewiński o Lidii Lwow (PR24/Towarzystwo Niepokornych) 23:32
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Jej oddział został rozbity. - Jej dzięki rosyjskiemu pochodzeniu udało się ocalić - podkreślił prof. Niewiński. Następnie trafiła do oddziału Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka.

Jak powiedziała, miłość w jej oczach zapłonęła dość szybko - zaznaczył profesor. Lidia Lwow była bowiem miłością Łupaszki. - Po jakimś czasie dowódca zaakceptował to uczucie i w ten sposób stali się parą, przynajmniej do końca życia Łupaszki - powiedział.

Mimo że z pochodzenia była Rosjanką, Polska była i jest dla niej ojczyzną, najważniejszą - podkreślił prof. Niewiński. Wspomniał, że Lwow wielokrotnie powtarzała, że "gdy do Polski wkroczyli Sowieci, drugi raz utraciła ojczyznę".

Czytaj także:

W audycji wspomniano również o filmie przygotowanym przez prof. Niewińskiego na setną rocznicę urodzin Lidii Lwow. Nosi on tytuł "Niezłomny anioł". - To jest osoba bardzo pogodna, spełniona w swoim życiu, niezwykle optymistyczna - powiedział prof. Niewiński o "Lali".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Towarzystwo niepokornych"

Prowadzący: Jan RumanArkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: prof. Piotr Niewiński (historyk, politolog)

REKLAMA

Data emisji: 17.11.2020

Godzina: 22.06

itom/pr24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej