"Kazimierz Prószyński i jego wynalazki". Grzegorz Pacek o twórczości konstruktora
- Na każdym seansie na świecie można było pomyśleć, że to dzięki niemu - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Grzegorz Pacek, twórca filmu poświęconego wynalazcy Kazimierzowi Prószyńskiemu.
2021-06-01, 12:53
Powiązany Artykuł
Sztuka abstrakcyjna. Unikalna kolekcja w stołecznej galerii
- W Polsce Kazimierz Prószyński jest zapomniany. Kiedy zabierałem się w 2017 roku za ten film, to informacji o nim było naprawdę mało - ubolewał Grzegorz Pacek, dodając, że "wiadomości na temat wynalazcy były multiplikowane i niewiadomo było, co jest prawdą, a co legendą".
Posłuchaj
W rozmowie reżyser odniósł się do wielu wynalazków, które stworzył Prószyński. Zwrócił uwagę, jak istotna dla światowej kinematografii okazała się m.in. migawka. - Przed jej wynalezieniem seans kinowy trwał około 15 minut, ponieważ widzowie nie mogli znieść migotania obrazu i przesuwających się klatek - objaśnił. Od ruszającego się i drgającego obrazu "publiczności łzawiły oczy, ludzie mieli zawroty głowy".
Nikomu innemu się nie udało
- Wielu wynalazców próbowało wynaleźć urządzenie, które będzie eliminowało migotanie obrazu, natomiast udało się to tylko Prószyńskiemu - powiedział. Rozmówca zwrócił uwagę na to, że mimo iż o autorze wynalazku szybko zapomniano, jego dzieło używane było w kinematografii aż do lat 70. - Na każdym seansie na świecie można było pomyśleć, że to dzięki niemu - dodał.
- Przed Prószyńskim urządzenia transportujące taśmę były bardzo nieprecyzyjne - zaznaczył Pacek. Nieustanne kręcenie korbką "trzęsło", przez co obraz był niestabilny. Dopiero "po obturatorze i chwytaku obraz się uspokoił".
REKLAMA
Więcej o kulisach powstawania filmu o Kazimierzu Prószyńskim oraz o prywatnym "śledztwie" Grzegorza Packa na temat wynalazcy w nagraniu.
***
Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Jan Ruman
Gość: Grzegorz Pacek, reżyser
REKLAMA
Data emisji: 31.05.2021
Godzina emisji: 22.06
jb
Polecane
REKLAMA