X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Powstanie węgierskie 1956. Ambasador Węgier w Polsce: ten rok kojarzy się nam z solidarnością z Polakami

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 11:20
Orsolya Zsuzsanna Kovacs, ambasador Węgier w Polsce w audycji Polskiego Radia 24 opowiedziała o polskich elementach towarzyszących wybuchowi powstania oraz krwawych represjach i okrutnych konsekwencjach przeciwstawienia się komunistom.
Podczas powstania węgierskiego 1956 roku ofiary były grzebane w grobach zaimprowizowanych na ulicach Budapesztu
Podczas powstania węgierskiego 1956 roku ofiary były grzebane w grobach zaimprowizowanych na ulicach BudapesztuFoto: Forum/TT newsagency/Anders Engman

23 października 1956 roku wybuchło na Węgrzech antykomunistyczne powstanie. W manifestacjach, które przerodziły się w rewolucję krwawo stłumioną po kilkunastu dniach przez Sowietów, zginęło 2,5 tysiąca osób. Rok '56 połączył Polskę i Węgry, ponieważ w obu tych krajach wybuchł sprzeciw wobec komunistycznej okupacyjnej władzy. W tym roku mija 65 lat od tamtych wydarzeń.

węgry 1956
Powstanie węgierskie było próbą wyrwania się z sowieckiej dominacji

Orsolya Zsuzsanna Kovacs przyznała, że nie był to przypadek, że studenci zaczęli gromadzić się pod pomnikiem gen. Józefa Bema w Budapeszcie. - Było tam już ok. 20 tys. ludzi i studenci odczytali swoje postulaty, ale również powoływali się na wydarzenia poznańskie Czerwca 1956 - podkreśliła.

Posłuchaj
23:58 PR24_mp3 2021_10_18-22-06-04.mp3 Orsolya Zsuzsanna Kovacs o okrucieństwach powstania węgierskiego (Towarzystwo niepokornych/Polskie Radio 24) 

Gość audycji podkreśliła, że okrucieństwa represji, jakie towarzyszyły powstaniu, miały długotrwałe skutki jak np. emigracja ponad 200 tys. Węgrów z niespełna 10-milionowym kraju. Dodała, że byli to głównie przedstawiciele inteligencji.

Więcej faktów na temat węgierskiego zrywu ku wolności z roku 1956 znajdziesz na stronach specjalnego serwisu WĘGRY 1956.

Ambasador przypomniała także, że ok. 30 tys. osób uwięziono. - Było takich kilka przykładów barbarzyństwa systemu komunistycznego. Ten system dawał do zrozumienia społeczeństwu, że nigdy więcej nie może być żadnego oporu - podkreśliła Kovacs i przypomniała historię okrutnych egzekucji, jakie towarzyszyły powstaniu, jak choćby ta Pétera Mansfelda, który musiał doczekać pełnoletności na wykonanie kary śmierci.

W audycji pani ambasador opowiedziała również o udziale jej rodziny w powstaniu. Mowa była również o kwaterze 301, gdzie komuniści potajemnie chowali ofiary represji skazane na śmierć w procesach.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: Towarzystwo niepokornych

Prowadzą: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Orsolya Zsuzsanna Kovacs

Data emisji: 18.10.2021

Godz. emisji: 22.06

PR24/st

Czytaj także

Imre Nagy - symbol oporu przeciw sowieckiej dyktaturze

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 05:40
Imre Nagy, komunistyczny premier Węgier, który stanął po stronie narodu podczas rewolucji węgierskiej 1956 roku, za swoją postawę zapłacił najwyższą cenę - został rozstrzelany w nocy z 15 na 16 czerwca 1958 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czerwiec '56 to był oddolny bunt społeczny"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 19:22
- Niektórzy uważają, że powstanie poznańskie było krzykiem oszukanych ludzi, którzy uwierzyli władzy, że będzie bezpieczniej, uczciwej i dostatniej, to wszystko okazało się kłamstwem - mówił dr Andrzej Zawistowski z IPN.
rozwiń zwiń