X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Z fascynacji polskim sposobem opowiadania o przeszłości". Ruczaj o festiwalu "Niezłomni i ofiarni"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 10:56
- Czescy historycy przyjeżdżają do Polski, żeby uczyć się o tym, jak opowiadać o najnowszej historii. Muzeum Pamięci XX wieku i festiwal "Niezłomni i ofiarni" są zwieńczeniem długiego okresu współpracy i czeskiej fascynacji polskim sposobem opowiadania o przeszłości - mówił w Polskim Radiu 24 szef Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj. 
Audio
  • Maciej Ruczaj o festiwalu "Niezłomni i ofiarni" (Towarzystwo Niepokornych)
Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci (zdjęcie ilustracyjne)
Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Łukasz Dejnarowicz/Archiwum/Forum

W Pradze zakończył się festiwal filmowy "Niezłomni i ofiarni", inspirowany festiwalem "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". To wydarzenie, podczas którego pokazywane były filmy o tematyce historycznej, poświęcone jest głównie okresowi komunizmu.

shutterstock film 1200.jpg
Pacek: nie ma prostych receptur na dobry film historyczny

Festiwal "Niezłomni i ofiarni" różni się przede wszystkim skalą od festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". - Jest jeszcze w powijakach. Ubiegłoroczna edycja z przyczyn epidemicznych odbywała się wyłącznie online. W tym roku mieliśmy faktycznie pierwszą edycję skierowaną do widzów. Instytut Polski w Pradze od lat zapraszał czeskich artystów i historyków do Gdyni. Przekonywaliśmy ich, że również w Czechach warto zorganizować podobne wydarzenie. W ostatnim czasie w Pradze powstało Muzeum Pamięci XX wieku, co umożliwiło rozpoczęcie prac nad festiwalem, który jest dzieckiem relacji polsko-czeskich w tej dziedzinie i owocem fascynacji muzealnictwem historycznym - powiedział Maciej Ruczaj.

Czytaj także:

Szef Instytutu Polskiego w Pradze podkreślił też, że Czesi dbają o historię XX wieku. - Jednak instytucjonalne wsparcie dla tej pamięci było dotąd bardzo słabe. Polska znajduje się o wiele dalej, zarówno jeśli chodzi o Instytut Pamięci Narodowej, jak i sieć muzeów poświęconych najnowszej historii. Czescy historycy przyjeżdżają do Polski, żeby się uczyć o tym, jak opowiadać o najnowszej historii. Muzeum i festiwal w Pradze są zwieńczeniem długiego okresu współpracy i czeskiej fascynacji polskim sposobem opowiadania o przeszłości - tłumaczył Ruczaj. 

Posłuchaj
23:06 PR24 2021_11_15-22-06-07.mp3 Maciej Ruczaj o festiwalu "Niezłomni i ofiarni" (Towarzystwo Niepokornych) 

Czeski festiwal odbywał się w dniach 10-14 listopada 2021 r. Tematem przewodnim był "Czerwony wiek. 100 lat historii partii komunistycznej". To kontynuacja wystawy plenerowej i debaty o tej samej nazwie, którą główny organizator festiwalu - Muzeum Pamięci XX wieku - pokazywał od maja do sierpnia.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman 

Gość: Maciej Ruczaj (szef Instytutu Polskiego w Pradze)

Data emisji: 15.11.2021

Godzina emisji: 22.06

PR24

Czytaj także

"Niezłomni i Ofiarni". W Czechach startuje festiwal inspirowany polskim "NNW"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 06:43
- Z założenia festiwal ma zajmować się twórczością dokumentalna dotyczącą okresu nazizmu i komunizmu. Pierwsza edycja wydarzenia służy pewnemu podsumowaniu tego, co ciekawego w dokumentarystyce czeskiej powstało w ciągu ostatniego dwudziestolecia, czy nawet od roku 89 - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.
rozwiń zwiń