more_horiz

Reżyser filmu "Melomani": to opowieść o pierwszym zespole jazzowym w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 10:55
- Założeniem filmu jest opowiedzenie o pierwszym zespole jazzowym w Polsce. Oni jako pierwsi świadomie grali jazz i improwizowali - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Mierzejewski, reżyser filmu "Melomani".
Ustronie Morskie, rok 1958. Koncert zespołu jazzowego Melomani. Od lewej: Andrzej Trzaskowski, Witold Sobociński, Andrzej Idon Wojciechowski, Krzysztof Trzciński (Komeda) i Jerzy Duduś Matuszkiewicz
Ustronie Morskie, rok 1958. Koncert zespołu jazzowego Melomani. Od lewej: Andrzej Trzaskowski, Witold Sobociński, Andrzej "Idon" Wojciechowski, Krzysztof Trzciński (Komeda) i Jerzy "Duduś" MatuszkiewiczFoto: PAP/CAF

Zespół Melomani to jeden z pionierów polskiego jazzu. Grupa powstała w 1947 roku, kiedy jeszcze muzyka ta była oficjalnie zakazana przez komunistyczne władze. Wszystko bowiem, co kojarzyło się z Ameryką i Zachodem, było surowo zakazane. Z czasem muzyka jazzowa zaczęła się rozwijać. To właśnie o tym zespole powstał film dokumentalny "Melomanii" w reżyserii Rafała Mierzejewskiego.

Zakazana muzyka

Rafał Mierzejewski podkreślił, że autorem pomysłu na film jest producent, ale sztuka jazzowa jemu samemu nie jest obca. - Zgłosił się do mnie producent, który wpadł na pomysł tego filmu. Zawsze lubiłem słuchać jazzu i ten temat był mi bliski. Pomyślałem, że może warto o tym opowiedzieć. Muzyka ta była w Polsce zakazana do 1956 roku - zaznaczył.

- Założeniem filmu jest opowiedzenie o pierwszym zespole jazzowym w Polsce. Oni jako pierwsi świadomie grali jazz i improwizowali. To jest o tyle ważne, że to z nich wykluły się prawdziwy polski jazz i muzyka filmowa - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że choć muzycy jazzowi nie mieli w Polsce lekko, to i tak sytuacja nad Wisłą była znacznie lepsza niż w innych krajach bloku sowieckiego. - Muzycy byli ciągle obserwowani, byli otoczeni współpracownikami SB. Na szczęście nie dochodziło do takich scen jak w innych krajach, gdzie muzycy jazzowi byli aresztowani - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
23:01 PR24 2022_07_25-22-06-26.mp3 Rafał Mierzejewski o muzyce jazzowej w Polsce (Towarzystwo niepokornych)

***

Audycja: "Towarzystwo niepokornych"

Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

Gość: Rafał Mierzejewski (reżyser filmów dokumentalnych)

Data emisji: 25.07.2022

Godzina: 22:06 

dz

Zobacz także

Zobacz także