"Towarzystwo Niepokornych". Postać ks. Franciszka Blachnickiego
Ksiądz Blachnicki zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. Jako przyczynę śmierci wskazano zator płucny. Postępowanie w sprawie śmierci ks. Blachnickiego było prowadzone przez pion śledczy IPN w latach 2005-2006. Zostało podjęte na nowo w kwietniu 2020 r. Gościem audycji był Jan Pospieszalski, autor scenariusza filmu "Blachnicki. Życie i Światło".
2023-06-27, 14:35
Ks. Franciszek Blachnicki był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie, ruchu trzeźwości oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był wieloletnim wykładowcą teologii na KUL. Walczył z okupantem niemieckim, w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz.
Po wojnie był represjonowany przez władze komunistyczne - od lat pięćdziesiątych XX wieku do nagłej śmierci w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech - był obiektem szykan i inwigilacji, które miały ograniczyć zasięg jego oddziaływania na polskie społeczeństwo. Departament I MSW PRL umieścił w Carlsbergu wśród współpracowników ks. Blachnickiego agentów, w tym o pseudonimach "Yon" (Andrzej Gontarczyk) i "Panna" (Jolanta Lange-Gontarczyk), wykonujących zadania wywiadowcze na rzecz PRL-owskiego wywiadu na terenie Niemiec Zachodnich, które polegały między innymi na ścisłej inwigilacji kapłana oraz podejmowaniu działań zmierzających do destrukcji podejmowanych przezeń przedsięwzięć.
Od 1995 r. prowadzony jest proces beatyfikacyjny w sprawie ks. Franciszka Blachnickiego.
Posłuchaj
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Towarzystwo niepokornych
Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Jan Ruman
Gość: Jan Pospieszalski
Data emisji: 26.06.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
PR24/ka
Polecane
REKLAMA