more_horiz

Ogólnopolskie spotkanie kobiet więźniarek politycznych 1944–1989

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 14:45
- To był zjazd kobiet uwięzionych, internowanych, działaczek opozycji antykomunistycznej. Od 30 lat mieliśmy spotkania kobiet, żon czy partnerek wojowników, ale to było pierwsze spotkanie kobiet - wojowniczek - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, publicystka i pisarka, działaczka opozycji antykomunistycznej w czasach PRL.
Audio
  • Ogólnopolskie spotkanie kobiet więźniarek politycznych 1944–1989 (Towarzystwo niepokornych)
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: ipn.gov.pl

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (ul. Rakowiecka 37) odbyło się spotkanie kobiet represjonowanych w okresie rządów komunistycznych, podczas którego odsłonięto tablicę poświęconą Annie Walentynowicz. W wydarzeniu wziął udział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

lech kaczynski pap arch 1200.jpg
Działaczka "Solidarności": internowane kobiety pierwszy uhonorował Lech Kaczyński

Elżbieta Królikowska–Avis pierwszych represji doznała na długo przed grudniem 1981 r. – Moje pierwsze zderzenie z reżimem komunistycznym miało miejsce w 1970 r. Od półtora roku byłam działaczką katolickiej organizacji niepodległościowej "Ruch", gdy 2 czerwca 1970 w domu Andrzeja Czumy wpadliśmy w kocioł, w przeddzień naszego wyjazdu do Poroniona, aby tam, w proteście przeciwko hucznym obchodom urodzin Lenina wysadzić w powietrze jego pomnik – wspominała opozycjonistka.

Podczas spotkania odbyła się konferencja "Kobiety w walce o niepodległość". Wykład wprowadzający "Anna Walentynowicz – garść refleksji" wygłosił prof. Sławomir Cenckiewicz. W spotkaniu uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki oraz m.in. matka premiera Jadwiga Morawiecka, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, syn Anny Walentynowicz Janusz Walentynowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz oraz Antoni Macierewicz.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Elżbieta Królikowska–Avis

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisja: 22.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także