more_horiz

"Organizację założyła grupa przyjaciół". Hanna Łukowska-Karniej o Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 06:55
- Kornel Morawiecki pracował w Instytucie Matematyki Politechniki Wrocławskiej i miał dość duże grono znajomych. Z kolei ja jeszcze przed wojną pracowałam w tym instytucie - w bibliotece. No i właściwie tę organizację założyła grupa naszych przyjaciół - mówiła w Polskim Radiu 24 współzałożycielka Solidarności Walczącej Hanna Łukowska-Karniej z okazji 40-lecia organizacji.
Logo, przedstawiające litery SW ułożone w znak kotwicy, miało symbolizować nadzieję i wierność tradycji Polski Walczącej
Logo, przedstawiające litery SW ułożone w znak kotwicy, miało symbolizować nadzieję i wierność tradycji Polski WalczącejFoto: IPN

Antykomunistyczna organizacja podziemna powstała w czerwcu 1982 roku we Wrocławiu. Jej przywódcą i głównym ideologiem był Kornel Morawiecki. Solidarność Walczącą powołali działacze stanowiący trzon podziemnego Regionalnego Komitetu Strajkowego "Solidarności", którzy nie zgadzali się z kierownictwem RKS w sprawie metod i strategii działania.

Współzałożycielka Solidarności Walczącej Hanna Łukowska-Karniej przyznała na antenie Polskiego Radia 24, że "wydaje się, że nas - członków Solidarności Walczącej - jest sporo". - Od razu w pierwszym okresie, kiedy ta organizacja powstała właśnie w 1982 roku, teraz jest 40-lecie, część ludzi się rozjechała, ponieważ bardzo dużo ludzi nas wsparło na Zachodzie - zaznaczyła. 

"Organizację założyła grupa przyjaciół"

Kornel Morawiecki pracował w Instytucie Matematyki Politechniki Wrocławskiej i miał dość duże grono znajomych. Z kolei ja jeszcze przed wojną pracowałam w tym instytucie - w bibliotece. No i właściwie tę organizację założyła grupa naszych przyjaciół. O tyle było łatwo, że w stanie wojennym Kornel Morawiecki miał już załatwioną kolportację - opowiadała współzałożycielka Solidarności Walczącej. 

Radykalny stosunek organizacji do PRL wywołał natychmiastowe zainteresowanie Służby Bezpieczeństwa działaczami Solidarności Walczącej. Rozpracowani byli w całej Polsce w operacji SB pod kryptonimem "Ośmiornica". Kornela Morawieckiego nie udało się esbecji aresztować aż do 9 listopada 1987 roku. Jako persona non grata został wraz z Andrzejem Kołodziejem deportowany z Polski bez możliwości powrotu. W sierpniu 1988 roku Morawiecki nielegalnie przedostał się do kraju i pozostawał w ukryciu do roku 1990.

Hanna Łukowska-Karniej opowiedziała między innymi także o tym, jak Kornel Morawiecki ukrywał się od 1988 roku.

Posłuchaj
23:23 Hanna Łukowska-Karniej.mp3 Hanna Łukowska-Karniej Solidarności Walczącej ("Towarzystwo Niepokornych") 

Oddziały w 27 miastach

Organizacja liczyła około 2 tysięcy osób. Do założycieli Solidarności Walczącej i najbardziej aktywnych działaczy we Wrocławiu należeli m.in.: Paweł Falicki, Michał Gabryel, Andrzej Kisielewicz, Maria Koziebrodzka, Romuald Lazarowicz, Cezariusz Lesisz, Hanna Łukowska-Karniej, Zofia Maciejewska, Stanisław Mittek, Andrzej Myc, Wojciech Myślecki, Zbigniew Oziewicz, Jan Pawłowski, Barbara Sarapuk, Władysław Sidorowicz, Tadeusz Świerczewski, Andrzej Zarach.

SW posiadała swoje oddziały w 27 miastach, m.in. w: Poznaniu, Gdańsku, Rzeszowie oraz Górnym Śląsku. Czołowi działacze to: Maciej Frankiewicz (Poznań), Marek Czachor, Andrzej Kołodziej, Roman Zwiercan i Ewa Kubasiewicz (Trójmiasto), Sławomir Bugajski (Katowice), Janina Jadwiga Chmielowska (Sosnowiec), Krzysztof Korczak (Szczecin), Antoni Kopaczewski i Janusz Szkutnik (Rzeszów), Seweryn Jaworski, Krzysztof Wolf, Adam Cymborski  i Adam Borowski (Warszawa), Marian Stachniuk i Piotr Hlebowicz (Kraków), Włodzimierz Domagalski (Łódź).

Solidarność Walcząca zakończyła swoją działalność w 1990 roku.

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: Hanna Łukowska-Karniej (współzałożycielka Solidarności Walczącej)

Data emisji: 20.06.2022

Godzina: 22:06 

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także