Film "Historia jednej zbrodni". Niemcy wobec tragedii rodziny Ulmów
Historia rodziny Ulmów to nie tylko historia polskiej chłopskiej rodziny, która przeniosła codzienną dobroć i życzliwość wobec innych, do rangi heroicznej decyzji o pomocy zagrożonym rodzinom żydowskim w czasach zagłady. To także historia niemieckich oprawców, ich powojennej codziennej bezkarności. Gościem Polskiego Radia 24 był Mariusz Pilis, reżyser filmu "Historia jednej zbrodni".
2023-07-18, 10:35
Film porusza także kwestię fikcji niemieckiego procesu denazyfikacji, którą tak chwaliło się niemieckie społeczeństwo dumne z powrotu do demokratycznych standardów. To wreszcie upadek mitu o "moralnym mocarstwie" na jakie kreowało się państwo niemieckie od lat 60. XX w.
Posłuchaj
Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 r.
Ulmowie zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów. Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 r. dokonali masakry w domu Ulmów, w której zginęło łącznie 16 osób, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Towarzystwo niepokornych
Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Jan Ruman
Gość: Mariusz Pilis
Data emisji: 17.07.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
PR24/ka
Polecane
REKLAMA