more_horiz

Projekt "Życie za życie". O Polakach, którzy ratowali Żydów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 11:31
W niedzielę w Markowej na Podkarpaciu odbyła się msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, którzy zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów. Jednak Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej było znacznie więcej. 
Relikwiarz w kształcie sarkofagu, z doczesnymi szczątkami błogosławionych członków rodziny Ulmów w bocznym ołtarzu kościoła pw. św. Doroty w Markowej
Relikwiarz w kształcie sarkofagu, z doczesnymi szczątkami błogosławionych członków rodziny Ulmów w bocznym ołtarzu kościoła pw. św. Doroty w MarkowejFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Film dokumentalny "Życie za życie" opowiada historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej - ukrywali, żywili, chronili, choć za taką pomoc groziła śmierć całej rodzinie.

Dokument został zrealizowany w miastach, miasteczkach i wsiach Polski, w których rozegrały się tragiczne wydarzenia. Bohaterami są świadkowie tamtych wydarzeń, ale częściej ich dzieci i wnuki. 


Posłuchaj
22:30 PR24_mp3 2023_09_11-22-05-59.mp3 Projekt "Życie za życie". O Polakach, którzy ratowali Żydów (Towarzystwo Niepokornych)

 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Towarzystwo niepokornych

Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Jan Ruman

Gość: Maciej Pawlicki (twórca projektu "Życie za życie")

Data emisji: 11.09.2023

Godzina emisji: 22.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także