Wraca seria o Eraście Fandorinie. Boris Akunin odpowiada na prośby czytelników

Boris Akunin wraca z ostatnią książką z serii o Eraście Fandorinie. Niespodziewanie, bowiem poprzednia powieść miała kończyć serię. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski omawiają w audycji "Posłowie" najnowsze dzieło Akunina - "Nie żegnam się".

2019-08-01, 12:34

Wraca seria o Eraście Fandorinie. Boris Akunin odpowiada na prośby czytelników
Okładka książki "Nie żegnam się". Foto: Materiały Prasowe/Świat Książki

Posłuchaj

31.07.19 Audycja "Posłowie" (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Boris Akunin tak naprawdę nazywa się Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili i ma gruzińskie pochodzenie. To jednak właśnie pod pseudonimem stworzył całą serię powieści kryminalnych o Eraście Fandorinie.

Powiązany Artykuł

kurt_vonnegut1200.jpg
"Kocia kołyska", "Śniadanie mistrzów", czyli Kurt Vonnegut - wznowienia jego najlepszych powieści

- Jeśli chodzi o literaturę, jest wielkim znawcą, jeśli chodzi o styl, jest geniuszem podróbek, ponieważ on potrafi pisać każdym stylem. On potrafi pisać Tołstojem, Dostojewskim, Turgieniewem - mówił o autorze powieści Łukasz Orbitowski.

Powrót Erasta Fandorina

Najnowsza powieść z serii, która ma być również ostatnią, jest pewnym zaskoczeniem. Jak podkreślają prowadzący audycję Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski, poprzednia część "Czarne miasto" miała kończyć serię. Ulubiony detektyw został postrzelony w głowę i wszyscy byli przekonani o jego śmierci.

A jednak - właśnie ze względu na czytelników - Boris Akunin zdecydował wskrzesić postać, którą spotykamy ponownie w stanie agonalnym w pociągu jadącym z Samary do Moskwy.

REKLAMA

Jak zauważają autorzy audycji, niezwykle interesujące jest tło powieści. Wszystko dzieje się w Rosji wiosną 1918 roku, krótko po wybuchu Rewolucji Październikowej, kiedy wciąż jeszcze trwa wojna domowa.

Co ciekawe prowadzący mają odmienne zdania na temat tej książki. Podczas gdy Łukasz Orbitowski z zachwytem opowiada o najnowszym dziele Akunina, redaktor Piotr Gociek nie jest do niego przekonany. Jak sam podkreślił, w jego przypadku "niechęć bierze się z niewiedzy".

 - Ja się od tej książki zupełnie odbiłem, ale z bardzo prostego powodu. Mianowicie był to mój pierwszy kontakt z tym cyklem powieściowym. W związku z tym niezawsze i niekoniecznie wiedziałem o co chodzi, czemu główny bohater na początku jest nieprzytomny i leży, i wszystko wskazuje, że w ogóle nie wstanie. Czemu potem jest kaleką, kto w niego tę kulkę wpakował, dlaczego? - wyjaśniał Piotr Gociek.

"Dziennik szpitalnego ochroniarza"

REKLAMA

W audycji poruszono także drugą pozycję, która jest nietypowa, ma bowiem charakter dziennika. Autor "Dziennika szpitalnego ochroniarza", Oleg Pawłow faktycznie w latach 90. wykonywał tytułowy zawód. W związku z tym "Dziennik..." przedstawia codzienne życie ochroniarza, jego relacje z personelem szpitala, sytuacje zwykłe i wyjątkowe.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Prowadzący: Piotr GociekŁukasz Orbitowski

REKLAMA

Data emisji: 31.07.2019

Godzina emisji: 22:06

PR24/mat.pras./jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej