Literatura czasów brexitu. Ali Smith – "Jesień"
- Mamy do czynienia z książką niesłychanie wykalkulowaną, napisaną z przepisem na tzw. książkę ważną w XXI wieku - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który z Łukaszem Orbitowskim recenzował w Polskim Radiu 24 nowości wydawnicze.
2020-10-01, 10:01
Ponad stuletni Daniel Gluck mieszka w domu spokojnej starości. Trzydziestoletnia Elisabeth Demand, która w dzieciństwie wbrew woli swej matki zaprzyjaźniła się z mieszkającym wówczas po sąsiedzku Danielem, teraz czuwa przy łóżku śpiącego starca, rozmyślając o ich dziwnej relacji, która ukształtowała ją na całe życie.
Powiązany Artykuł
"Posłowie". Książki z pandemią w tle
Daniel we śnie przeżywa własne wspomnienia, a w tle tych dwóch, pełnych wymownych detali reminiscencji, Wielka Brytania szykuje się do Brexitu i rozprawy z emigrantami.
Jak ocenił Piotr Gociek, książka rozpada się na dwie nieskładające się ze sobą opowieści; nietypowej przyjaźni i porozumienia dusz głównych bohaterów, oraz, w drugiej części, na historie kobiet, którym odmawiano udziału w istotnych wydarzeniach współczesnego świata. - Ali Smith w sposób bardzo wykalkulowany usiłowała stworzyć tzw. książkę kultową epoki postbrexitowej i wrzucała tutaj rozmaite teksty, którymi miałby się zachwycić czytelnik. Potencjał tej powieści był niesamowity, opowieść o relacji dwojga bohaterów w zupełności by wystarczyła. Mam wrażenie, że to jedna z tych książek, które, pomimo że wypływają ze słusznego oburzenia, zostały wykalkulowane - zaznaczył.
Jak dodał Łukasz Orbitowski, książka porusza tak wiele ważnych wątków, że w pewnym momencie może to znużyć czytelnika. - Można się przejąć jednym lub drugim tematem, ale nie wszystkim na raz. To nie jest książka o jesieni, tylko o wszystkich porach roku. Mam także wrażenie, że jest w niej wyraźna "nadobecność" języka, lingwistycznie bardzo dużo się dzieje, jednak tego rodzaju pisanie jest sztuką samą dla siebie. To, co tam było ciekawe, relacja dwóch osób, trochę ginie w tym zamieszaniu - stwierdził.
REKLAMA
Posłuchaj
W drugiej części audycji rozmowa o książce "Misja Greyhound" C.S. Forestera, historii opowiadającej o losach konwoju płynącego w czasie II wojny światowej z Ameryki do Anglii przez Atlantyk.
Na konwój polują wilcze stada niemieckich okrętów podwodnych i, aby uchronić ważny ładunek, komandor George Krause, dowodzący czterookrętową eskortą, musi rozegrać z U-Bootami grę na śmierć i życie.
"Misja Greyhound" to klasyka literatury marynistycznej i jedna z najlepszych powieści o II wojnie światowej i toczonej wówczas wojnie morskiej.
Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.
REKLAMA
PR24/mat promocyjne
***
Audycja: "Posłowie"
Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski
Data emisji: 30.09.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
PR24
Polecane
REKLAMA