"Nomadland" i "Zatyrani", czyli wolność jako miraż

- Te książki łączy rozczarowanie światem i pojęciem wolności. Wolność jawi się jako miraż, za który trzeba bardzo słono zapłacić - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Orbitowski. 

2021-03-04, 11:36

"Nomadland" i "Zatyrani", czyli wolność jako miraż
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: canadastock/Shutterstock

"Nomadland. W drodze za pracą" Jessiki Bruder to opowieść o ludziach, którzy ruszyli w drogę, głównie w wyniku kryzysu finansowego 2008 roku. To ludzie, którzy stracili zadłużone domy zlicytowane przez banki, bo nie byli w stanie spłacać pożyczek. Wsiedli do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszyli w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona. Stali się nowymi nomadami.

Powiązany Artykuł

New Project.jpg
"Gdzie dawniej śpiewał ptak". Piotr Gociek: powieść także o totalitaryzmie naukowym

Zdaniem Piotra Goćka jest to opowieść o tym, jak bardzo zmienił się kapitalizm. - Głos o tym, jak umiera demokracja. W sercu liberalnej demokracji znajduje się bowiem własność. Natomiast ci ludzie są najemnymi pracownikami uzależnionymi od comiesięcznej wypłaty, współczesnymi niewolnikami. To jest feudalizm. Ludzie, którzy żyją w nomadlandzie, są ofiarami zmiany kapitalizmu - powiedział prowadzący audycję. 

Natomiast zdaniem Łukasza Orbitowskiego jest nawet gorzej. - Nomadland rozprawia się z mitem amerykańskiej wolności, która wyraża się w podróżowaniu. Dawniej właściciel niewolników miał twarz, był ziemskim właścicielem, który dysponował losem swoich pracowników. Tutaj zarządza nami procedura - podkreślił pisarz i krytyk literacki. 


Posłuchaj

Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o książkach "Nomadland" i "Zatyrani" (Posłowie) 23:05
+
Dodaj do playlisty

Mniej więcej jeden na dwudziestu mieszkańców Wielkiej Brytanii utrzymuje się dziś z pracy za minimalną stawkę. Wielu spośród nich to rodowici Brytyjczycy, jednak coraz więcej osób wykonujących najgorzej płatne zajęcia to imigranci. W książce "Zatyrani. Reportaż o najgorzej płatnych pracach" James Bloodworth wyrusza w podróż, by poznać świat ludzi żyjących na skraju społeczeństwa, opisać zmiany, jakie obecnie zachodzą nie tylko w naturze pracy, ale i w naturze Wielkiej Brytanii. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 3.03.2021

REKLAMA

Godzina: 22.05 

PR24/tj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej