O grach komputerowych i jazzie. Książki nie tylko dla koneserów

W audycji "Posłowie" recenzja dwóch książek, które opowiadają o dość hermetycznych światach - gier komputerowych i muzyków jazzowych. Sid Meier wspomina kulisy swojej pracy nad najważniejszymi grami, a Piotr Jagielski przenosi nas w rozmowach do USA i opowiada historię amerykańskiej muzyki jazzowej.

2021-11-25, 10:10

O grach komputerowych i jazzie. Książki nie tylko dla koneserów
Pomnik orkiestry jazzowej maszerującej wzdłuż parku Louisa Armstronga w Nowym Orleanie. Foto: shutterstock.com/Kelly vanDellen

Sid Meier to nie tylko programista i projektant gier komputerowych. Twórca gier strategicznych, który jest ceniony za zasługi w rozwoju przemysłu gier komputerowych, opisuje kulisy prac nad swoimi przełomowymi grami. We "Wspomnieniach" (oryg. "Sid Meier's Memoir!: A Life in Computer Games"), wydanych przez wydawnictwo Znak, Meier z humorem, ironią i dystansem opisuje genezę kultowego studia MicroProse, założonego w 1982 roku po wycieczce do salonu gier w Las Vegas.

- Oczekiwałem zupełnie innej lektury, zupełnie innej książki, a dostałem coś, co mnie - może niesłusznie - rozczarowało - przyznał Łukasz Orbitowski. Podobną opinię wyraził Piotr Gociek. - Jak na opowieść o rzeczach, które mnie nie interesują, jest ona momentami całkiem interesująca - ocenił.

Czytaj także:

Orbitowski ocenił, że "jest to książka dla graczy". Prowadzący dyskutowali o historii świata gier i współczesnym ich odbiorze.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski recenzują książki: "Wspomnienia" Sida Meiera i "Święta tradycja, własny głos" Piotra Jagielskiego ("Posłowie"/Polskie Radio 24) 23:50
+
Dodaj do playlisty

"Święta tradycja, własny głos"

Nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książka Piotra Jagielskiego "Święta tradycja, własny głos". To historia losów i dokonań najważniejszych reprezentantów panteonu muzyki jazzowej, jak wskazuje podtytuł "Opowieści o amerykańskim jazzie".

- To książka o kilku rzeczach jednocześnie - ocenił Gociek. Wymienił m.in. warstwę polityczną. 

- Rzeczą kapitalną, przypomnianą przez Jagielskiego, jest fakt, iż jazz był muzyką buntu i rebelii. O czym goszcząc go w salonach i fancy knajpach zapomnieliśmy - podkreślił Orbitowski.

Czytaj także:

***

Audycja"Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 24.11.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 22.06

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej