"Ta książka jest jak spotkanie z geniuszem". Orbitowski o tomie "Jeżeli t=0" Itala Calvina
- Na początku cieszysz się z tego spotkania, wiesz, że geniusz ma rację, jest mądrzejszy i wie więcej. Z czasem jednak chcesz, żeby sobie poszedł, narasta myśl: "zamknij się geniuszu" - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował tom Itala Calvina "Jeżeli t=0".
2021-12-16, 13:10
Posłuchaj
"Jeżeli t=0" Itala Calvina stanowi zbiór jedenastu opowiadań w trzech autonomicznych częściach. Pierwsza ma za przedmiot mitologię naukowych hipotez; narracja drugiej części prowadzona jest według zasad fizyki kwantowej, gdzie każdy odcinek czasu rozwidla się i stanowi zapowiedź alternatywnych wariantów; część ostatnia ma charakter dedukcyjny. Punktem wyjścia dla Calvina są paradoksy, jak ten, od którego pochodzi tytuł tomu, czy paradoks strzały Zenona z Elei.
Powiązany Artykuł
![ziemia nieświęta 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/6521f6c8-db99-4164-9f53-309c0176eb54.jpg)
Z inspiracji Philipem K. Dickiem, czyli "Ziemia nieświęta" Laviego Tidhara
Zdaniem Łukasza Orbitowskiego można odnieść wrażenie, że Italo Calvino mądrzał wraz z wiekiem. - W końcu stał się tak mądry, że został w tej mądrości nieco samotny. Urocza i wyjątkowa książeczka, zbiór opowiadań "Jeżeli t=0", jest inteligentną zabawą z matematyką opartą na rewelacyjnych pomysłach, które stają się coraz bardziej błyskotliwe, aż oślepiają. Były takie momenty, że miałem już dosyć tej mądrości. Ta książka jest jak spotkanie z geniuszem. Na początku cieszysz się z tego spotkania, wiesz, że ma on rację, jest mądrzejszy i wie więcej. Z czasem jednak chcesz, żeby sobie poszedł, narasta myśl: "zamknij się geniuszu" - tłumaczył pisarz i krytyk.
Natomiast Piotr Gociek podkreślił, że jest zachwycony oprawą graficzna książki. - Jednocześnie uważam, że zupełnie nie pasuje do zawartości. Pomysły Itala Calvina na podróże do kresów języka wywiedzione są z matematyki i jest w nich coś niezwykle biologicznego i żywego. On, nawet jak pisze o Księżycu, to jakby zajmował się żywą istotą. Paradoks polega też na tym, że jest to książka "niesłychanie lemowska". Wiele z konceptów Calvina byłoby bliskich Stanisławowi Lemowi, natomiast jest to napisane zupełnie innym językiem, bardzo subiektywnym - podkreślił Gociek.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek zrecenzowali również książkę "Śladami bogów", która stanowi dziennik z podróży, jaką węgierski prozaik Sándor Márai odbył w 1926 r. na Bliski Wschód.
.***
Audycja: "Posłowie"
Prowadzący: Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek
Data emisji: 14.12.2021
REKLAMA
Godzina: 22:06
Polecane
REKLAMA