"Między nami kobietami". W trosce o język polski na Kresach

2019-08-29, 10:11

"Między nami kobietami". W trosce o język polski na Kresach
Kampania #KTOTYJESTEŚ jest skierowana do Polaków, którzy nie mogli uczyć się polskiego języka w szkołach. Foto: Juan Ci/Shutterstock.com

O polskich nauczycielach na Kresach, w jaki sposób język polski może nas scalać i jak słowa kształtują naszą rzeczywistość mówiła Małgorzata Kamińska, wicedyrektor ds. Polonijnego Centrum Nauczycielskiego. 

Posłuchaj

28.08.2019 Między nami kobietami
+
Dodaj do playlisty

- Słowo jest czymś, co tworzy. Dzisiejsze spotkanie w Senacie byłą drugą odsłoną kampanii #KTOTYJESTEŚ. Chcemy dotrzeć do Polaków na wschodzie Europy, którzy z różnych względów nie mogli uczyć się polskiego języka w szkołach. To rodzice w dużej mierze są odpowiedzialni za naukę języka polskiego. Mówimy o tzw. "pokoleniu straconym", które dorastało w najtrudniejszych czasach politycznych, a język polski w tych domach przetrwał dzięki babciom i dziadkom. 

Tęsknota za polskością

- Co roku ok. 120 nauczycieli z Polski wyjeżdża, aby uczyć języka polskiego lecz zapotrzebowanie jest o wiele większe. To, co zyskują tam na miejscu to niesamowite wrażenia. Polacy mieszkający kilka tysięcy kilometrów od Polski bardzo czekają na polskie słowa i kogoś, kto przywiezie im kawałek ojczyzny - powiedziała Małgorzata Kamińska. 

Powiązany Artykuł

Kampania.jpg
W Senacie uroczyście zainaugurowano kampanię #KtoTyJesteś

Dodała również, że bycie tam na miejscu nie polega tylko na samym nauczaniu. - Rekrutujemy nauczycieli języka polskiego i nauczycieli historii. Poza koniecznym wykształceniem nauczyciele przychodzą kurs przygotowawczy. Coraz częściej uczymy języka polskiego jako języka obcego. Jesteśmy nie tylko nauczycielami tam na miejscu, ale oczekuje się od nas ożywienia życia polonijnego. Często nauczyciele nie wiedzą co ich czeka na miejscu i nie da się wszystkiego przewidzieć - przyznała.

- Są sytuacje, gdzie niekiedy małżeństwa decydują się na wyjazd lub np. matka z córką. Tęsknota bywa ogromna, natomiast jeżeli nie ma się większych zobowiązań w kraju, wtedy można się w pełni poświęcić. Dyrekcja szkoły powinna zadbać o rozplanowany plan zajęć, ale w razie czego nauczyciele mogą liczyć na wsparcie polonii. Znajomość polskiej kultury jest zawsze wartością dodaną - uzupełniła Małgorzata Kamińska.

***

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

Rozmawiała Anna Popek.

____________________ 

Data emisji: 28.08.2019

Godzina emisji: 23.36

pkr

Polecane

Wróć do strony głównej