Gdzie na majówkę? Polacy najczęściej wybierają kurorty w górach i nad morzem

2024-04-21, 16:58

Gdzie na majówkę? Polacy najczęściej wybierają kurorty w górach i nad morzem
Karpacz należy do najpopularniejszych celów turystycznych w Polsce. Foto: egotripone/Shutterstock.com

Polacy długi weekend majowy lubią spędzać aktywnie. Dużą popularnością wciąż cieszą się górskie i nadmorskie kurorty. Ogromne zainteresowanie wzbudza Karpacz, który przebił nawet Zakopane. Coraz częściej Polacy wybierają też zagraniczne kierunki. Królują wśród nich przede wszystkim europejskie stolice: Paryż, Rzym, Londyn.

W Polskim Radiu 24 cenne informacje o majówkowej turystyce przedstawił ekspert ds. ekonomii turystyki, dr Adam Karpiński z Uniwersytetu WSB Merito.

Dr Adam Karpiński: hotelarze obniżają ceny na majówkę

Przygotowania do sezonu majówkowego w branży turystycznej rozpoczęły się tak naprawdę od razu po zakończeniu sezonu zimowego. Wiele miejsc - hoteli, ośrodków, ale też biur podróży - pracuje nad ofertą już od lutego i marca - wyjaśnił dr Adam Karpiński.

Co wynika z takich przygotowań? Dzięki odpowiednio wczesnemu rozpoczęciu przygotowań hotele i ośrodki wypoczynkowe w głównych destynacjach polskich turystów - czyli nad morzem i w górach - nieznacznie obniżyły swoje ceny. - Nieduże obniżki - poniżej 10 punktów procentowych - świadczą o tym, że hotelarze przygotowywali się bardzo starannie do tego, aby nie zniechęcić polskich turystów do przyjazdu do polskich atrakcji. Żeby cena polskiej atrakcji nie była tak przerażająca, jak cena wyjazdu zagranicznego - wyjaśnił ekspert.

Długi weekend majowy. Gdzie jechać?

Ekspert został zapytany także o to, gdzie Polacy chcą jeździć na majówkę. Jak zauważył, obecnie większą popularnością cieszą się duże obiekty, jak hotele i ośrodki wypoczynkowe, w przeciwieństwie do okresu pandemii, kiedy popularne były np. punkty agroturystyczne.

Wybór miejsca zależy bardzo mocno od tego, jak lubimy wypoczywać. W przypadku wypoczynku aktywnego dużą popularnością cieszą się góry, a tych mamy w Polsce dość dużo. Patrząc z kolei na konkretne miejscowości, dr Adam Karpiński wymienił następujące miejsca: Świeradów, Szklarska Poręba, Karpacz - to ostatnie miasto przebija popularnością nawet Zakopane. Na zachodzie Polski popularne są także Kudowa, Duszniki czy Polanica Zdrój.

Na południu bardzo popularne nadal są Zakopane i Wisła. Mniej popularnym, a bardzo pięknym miastem, do którego odwiedzenia w majówkę zachęcał gość audycji, jest Muszyna czy pobliska Krynica.

Na północy Polski oczywiście największą popularnością cieszy się morze, czyli przede wszystkim Trójmiasto (a w nim króluje Sopot, który właśnie w majówkę jest najchętniej odwiedzany), również Półwysep Helski, a bardziej na zachodzie - Kołobrzeg czy Mielno, a także wyspa Wolin i jej okolice. Nieodmiennie popularne są także Mazury.

City break - Wrocław, Kraków, Warszawa - gdzie na majówkę?

Jak zauważył dr Karpiński, coraz chętniej turyści sięgają po tzw. city breaki, czyli turystykę miejską. W tej dziedzinie najwięcej osób odwiedzać będzie Wrocław, Kraków, Warszawę, Toruń, wspomniane wcześniej Trójmiasto, Kazimierz Dolny czy Zamość.

Trudniejsza jest sytuacja Polski wschodniej. Tam, ze względu na sytuację geopolityczną, związaną z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią, a także z wojną na Ukrainie, turystyka bardzo cierpi. Stąd też dr Adam Karpiński zachęcił do odwiedzenia właśnie Podlasia. - Chciałbym, żebyśmy odkrywali kulturę tatarską na Podlasiu, kuchnię podlaską i te naturalne miejsca. Dużo się mówi o zrównoważonej turystyce. Podlasie to przykład dobrego gospodarowania zrównoważoną turystyką - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Ekspert zwrócił też uwagę na fakt, że polska branża turystyczna nieźle sobie radzi jeśli chodzi o turystykę krajową, gorzej jest z turystyką przyjazdową. Po pandemii mamy w tej dziedzinie dużo do odrobienia.

Majówka za granicą - pogoda w długi weekend ma znaczenie

Gdzie zaś można wybrać się za granicę? Faktycznie tylko kilka dni urlopu wystarczą, by mieć wolne przez dziewięć dni, co może pozwolić na fajny wyjazd do Turcji lub Egiptu, a nawet Grecji. Jak zauważył dr Karpiński, jest spora popularność city breaków w krajach zachodnich - np. w Paryżu, Wenecji czy Rzymie. Mniejszą popularnością cieszą się stolice w naszym regionie, tymczasem bułgarska Sofia, odwiedziny w Rumunii, wypoczynek w Belgradzie czy Sarajewie może być równie przyjemny, a jednocześnie znacznie tańszy. Tam także prawie na pewno dobra będzie pogoda.

Warto pamiętać, że wyjazd zagraniczny, szczególnie indywidualny, nie organizowany przez biuro podróży, może okazać się porównywalnie kosztowny, a nawet droższy, niż wypoczynek w Polsce.

Ekspert powiedział Polskiemu Radiu 24 także o tym kiedy najlepiej rozpocząć organizację wyjazdu majówkowego. Jak zauważył, biura podróży pierwsze oferty mają już w lutym i w marcu. Jeśli chce się mieć pewne miejsce - warto zacząć już wtedy. Jeśli jednak ma się większą swobodę w wyborze miejsca, a chce się wydać mniej pieniędzy - oferty last minute mogą być lepszą decyzją. W takiej sytuacji łatwiej też mieć pewność co do pogody - prognozy krótkoterminowe są bardziej dokładne.

Nic zatem dziwnego, że rodziny z dziećmi częściej decydują się na wypoczynek zorganizowany i przedpłacony jeszcze w lutym, a osoby samodzielne - chętniej odkrywają nowe miejsca, organizując wyjazdy w ostatniej chwili.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Dr Adam Karpiński o wypoczynku w długi weekend majowy ("Temat dnia" / Polskie Radio 24) 15:32
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: Dr Adam Karpiński (ekspert ds. ekonomii turystyki, Uniwersytet WSB Merito)
Data emisji: 21.04.2024
Godzina emisji: 14.10

Polskie Radio 24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej