Wiosna w odwrocie, a majówka zbliża się wielkimi krokami. Będzie zimno i mokro

2024-04-18, 16:20

Wiosna w odwrocie, a majówka zbliża się wielkimi krokami. Będzie zimno i mokro
Synoptyk IMGW: będzie zimno do końca przyszłego tygodnia. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Długi weekend majowy zbliża się wielkimi krokami, a pogoda na najbliższy tydzień nie zapowiada się optymistycznie. Będzie zimno, zawita pogoda typowa bardziej dla przedwiośnia niż wiosny bliskiej lata. Znowu wystąpią opady śniegu.

W piątek zachmurzenie będzie zmienne. Możliwe są przelotne opady deszczu, a miejscami także burze. W centrum Polski temperatura wyniesie 11-12 st. C, na wschodzie ok. 10 st., na zachodzie 8, a nad morzem ok. 7 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, chwilami porywisty.

W sobotni poranek temperatura wyniesie ok. 3-5 st. C i nie będą występowały przymrozki. Nad Polską znajdzie się w sobotę głęboki układ niskiego ciśnienia, a zachmurzenie będzie duże, z możliwymi niewielkimi przejaśnieniami. W centrum i na wschodzie kraju spodziewane są opady deszczu, na północy i w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, a w górach - śniegu. We wschodniej połowie kraju mogą pojawić się także burze. Temperatura wyniesie maksymalnie 11 st. C na wschodzie i na południowym wschodzie, a najchłodniej będzie na krańcach zachodnich kraju, ok. 4-5 st.

Niedzielny poranek będzie mroźny. Temperatura miejscami spadnie do minus 2 st. C na zachodzie, ok. zera w centrum i 2-3 st. na wschodzie kraju. Do Polski napłynie w niedzielę jeszcze chłodniejsze powietrze i w całym kraju z wyjątkiem krańców wschodnich w nocy mogą wystąpić przymrozki. Występować będą przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach opady śniegu. Temperatura maksymalna do 12 st. C na wschodzie, ok. 7-8 st. na zachodzie, do ok. 4 st. nad morzem.

Pogoda. Nowy tydzień przywita nas chłodem

Poniedziałek przywita nas mrozem. Temperatura wyniesie ok. minus 1-2 st. C, a w centrum i na zachodzie kraju może spaść nawet do minus 3 st. C przy gruncie. W ciągu dnia zachmurzenie duże, z ewentualnymi niewielkimi i krótkimi przejaśnieniami na zachodzie. Na wschodzie i na północy Polski wystąpią przelotne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem, a na Suwalszczyźnie może spaść śnieg. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju wyniesie ok. 10-11 st. C. Najchłodniej będzie na północy Polski, ok. 5-6 st. C.

Wtorek będzie najzimniejszy ze wszystkich objętych prognozą dni. Temperatura wyniesie od ok. 1 st. C na Suwalszczyźnie, przez 4-5 st. C w centrum, do 12 st. C na południu. Na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie wystąpią opady śniegu, a na południu deszcz ze śniegiem i deszcz. Nad ranem możliwe będą przymrozki.

Czytaj także:

Środa będzie cieplejsza od wtorku. Na północy Polski temperatura wyniesie 5-6 st. C, w centrum ok. 10 st. C, a na południu ok. 12 st. C. Na południu kraju możliwe są przejaśnienia.

Synoptyczka IMGW zaznaczyła, że do końca miesiąca nie prognozuje się dużego ocieplenia i powrotu do notowanych ostatnio wysokich temperatur.

Mapa live:

dn/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej