"Nie odpuszczają, są zadziorne i walczą do końca". Fenomen żeńskiego futbolu
- Różnicę między futbolem mężczyzn i kobiet widać gołym okiem: gra mężczyzn jest siłowa, u kobiet widzę więcej finezji, więcej zabawy i czystej radości z gry - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Dębińska z Diamonds Academy zajmującej się popularyzowaniem piłki nożnej wśród kobiet i dziewcząt.
2020-03-04, 23:59
Posłuchaj
W ostatni piątek lutego w Warszawie odbyła się konferencja na temat równości w sporcie, zorganizowana przez fundację Rodzice dla Futbolu. Z danych zaprezentowanych przez fundację wynika, że ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet w Paryżu obejrzało w telewizji ponad miliard osób.
Powiązany Artykuł
Aleksandra Zajączek – prekursorka morsowania
Zainteresowanie z emocji
W ocenie gościa Polskiego Radia 24 rosnące na świecie zainteresowanie piłką nożną kobiet bierze się z emocji, jakie ta gra wywołuje. - Futbol w wykonaniu mężczyzn jest grą bardzo dynamiczną i budzi wiele emocji, zarówno wśród kibiców młodszych, jak i starszych, łączy pokolenia, łączy ludzi. Myślę, że to samo przekłada się na piłkę nożną w wykonaniu kobiet - wskazała Magdalena Dębińska.
Międzypokoleniowy charakter futbolu to nie jedyny argument, jaki - w ocenie gościa Polskiego Radia 24 - składnia kibiców ku żeńskiej odmianie sportu. - Mecze kobiet na piłkarskich mistrzostwach świata we Francji budziły ogromne zainteresowanie także przez fakt poczucia jedności i promowania piłki nożnej w wydaniu kobiet, po to, by przełamywać stereotypy i pokazywać tę "piękniejszą stronę futbolu" - argumentowała.
REKLAMA
Gra finezyjna, nie siłowa
Na uwagę prowadzącej, że "dziewczyny mają trochę gorszą kondycję i nie są tak silni jak mężczyźni", sportsmenka przyznała, że w grze rzeczywiście widać pewne różnice, jeśli chodzi o szybkość, czy dynamikę gry. - Widać różnicę gołym okiem. Gra mężczyzn w piłkę nożną jest siłowa, u kobiet widzę więcej finezji, więcej zabawy i czystej radości z gry, co jest atrakcyjne i na co się miło patrzy - mówiła sportsmenka.
Dodała, że dziewczynki grające w futbol, od najmłodszych lat "pokazują, że są zadziorne, nie odpuszczają i walczą do końca". - To wynika w dużej mierze z tego, że chcą udowodnić i pokazać, że potrafią zawalczyć o swoje i grać ostro - mówiła Magdalena Dębińska.
mbl
REKLAMA