X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Gwiaździsta noc" van Gogha i "Krzyk" Muncha. Nieznane oblicza dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 12:53
"Gwieździsta noc" Vincenta van Gogha czy "Krzyk" Edwarda Muncha - to obrazy, które znają nawet osoby słabo zaznajomione ze sztuką. W swojej książce "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz przedstawiają powszechnie znane dzieła w nowym świetle. 
Audio
  • Joanna Łenyk-Barszcz o sekretach arcydzieł sztuki (Między nami kobietami)
Obraz Vincenta van Gogha Gwiaździsta noc w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku
Obraz Vincenta van Gogha "Gwiaździsta noc" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym JorkuFoto: Bumble Dee/Shutterstock

Przez wieki geniusze sztuki ukrywali w swoich dziełach sekretne informacje, zbyt niewiarygodne, by przekazać je otwarcie. Sekrety osobiste i historyczne, artystyczne, a czasem nawet natury kryminalnej. Czy po upływie stuleci, po wielokrotnych zmianach kodów kulturowych jesteśmy w stanie odkryć sekretne drogowskazy pozostawiane przez geniuszy?

słoneczniki 1200.jpg
Piekielny kolor van Gogha

Zdaniem Joanny Łenyk-Barszcz najbardziej szokującym przykładem  malarskiego geniuszu jest obraz Vincenta van Gogha "Gwieździsta noc". Dzieło powstałe w XIX wieku pokazuje gwiazdy w formie wirów, co nie uszło uwadze naukowców. W XXI wieku zaczęli je badać i odkryli niezwykłą analogię, że odpowiadają one swoją naturą turbulencjom. Jest to zjawisko z dziedziny mechaniki płynów. Dla opracowania tych turbulencji stworzono funkcję, następnie porównano z wirami van Gogha i odkryto, że malarz już w XIX wieku zilustrował prawo natury poznane wiele lat później - mówiła współautorka książki. 

Innym przykładem jest "Krzyk" Edvarda Muncha. Zdaniem krytyków obraz przedstawia współczesnego człowieka przeszytego bólem egzystencjalnym. - Za postacią na moście widać fiord, nad którym rozpościera się krwiście czerwone niebo. Badania naukowców z XXI wieku wiodą jednak do niezwykłego wydarzenia, wybuchu wulkanu Krakatau, którego erupcja miała miejsce kilka lat przed powstaniem obrazu. Pyły wulkaniczne na wiele miesięcy zmieniły kolor atmosfery ziemskiej nawet w Europie, gdzie można było obserwować krwawe zachody słońca. Być może ten element natury uchwycił Munch na swoim obrazie i nie musiało to być świadomym działaniem - podsumowała Joanna Łenyk-Barszcz.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadziła: Anna Popek

Gość: Joanna Łenyk-Barszcz (współautorka książki "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki")

Data emisji: 3.03.2021

Godz. emisji: 23.37

PR24/tj

Czytaj także

Dziwny napis na arcydziele. Naukowcy wyjaśnili tajemnicę "Krzyku" Muncha

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 23:45
Naukowcy z Norwegii wyjaśnili tajemnicę napisu na obrazie "Krzyk". Okazuje się, że autorem zdania: "To mógł namalować tylko wariat" jest sam twórca słynnego dzieła.
rozwiń zwiń