"Problemy z jedzeniem kryły się za emocjami". Psychodietetyk w PR24 o odchudzaniu
- Towarzyszyła mi otyłość i w końcu zapragnęłam zająć się tym tematem, i schudnąć. Narodziła się we mnie nowa i dość nietypowa pasja, czyli pasja do odchudzania - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Paulina Wysocka-Świeboda, psychodietetyk, autorka bloga "Motywatorka".
2021-07-29, 10:36
Aż 80 proc. Polaków z otyłością nie uważa jej za poważną chorobę, ale za defekt kosmetyczny - wykazały badania w ramach kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości". Jednak to nie tylko problem zdrowotny, ale coraz częściej stygmat społeczny. Wg ostatnio przeprowadzonych badań do 2025 roku aż co czwarta osoba na świecie może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. W Polsce zmaga się z nią ponad 64 proc. mężczyzn i blisko 50 proc. kobiet.
Powiązany Artykuł
Jak walczyć z nadwagą? Dr Michał Mularczyk wyjaśnił, co zrobić
Ponadto jak wynika z badań przeprowadzonych przez Dailyfruits ponad rok pracy zdalnej odbił się fatalnie na nawykach żywieniowych. Okazuje się, że 44 procent Polaków przytyło w czasie pandemii, a 29 procent z nas zadeklarowało pogorszenie swojej diety.
Psychodietetyk Paulina Wysocka-Świeboda przyznała, że otyłość została u niej stwierdzona już w wieku przedszkolnym. - Ona mi towarzyszyła całe życie, już jako osoba dorosła sięgnęłam wagi 120 kg i z tego co pamiętam nosiłam wtedy rozmiar około 50, 52 - zaznaczyła.
Zajadanie stresu i nudy
Ekspertka odżywiania wskazała, że do jej wysokiej wagi przyczyniała się niska świadomość żywieniowa oraz duże porcje posiłków. Jak podkreśliła, problemem było także "zajadanie stresu i nudy". - Duże porcje, bez konkretnych błędów żywieniowych - wyjaśniła.
REKLAMA
Posłuchaj
Pomimo wielu prób odchudzania, różnych "diet", efektów nie było. - Nie przynosiły efektu, ponieważ w żaden sposób nie zajęłam się tym, co działo się w mojej głowie. Dużo problemów z jedzeniem kryło się za moimi emocjami, za stresem, za nudą. Nikt nie zajął się tą stroną mentalną, czyli nie znalazłam przyczyny swojego tycia. Uważam, że to jest pierwszy krok do eliminacji złych nawyków żywieniowych, żeby zauważyć, co nas doprowadziło do tego momentu i móc pracować nad tą rzeczą, która przyczyniła się do naszej nadwagi, czy otyłości - powiedziała psychodietetyk.
»»»Otyłość w czasach pandemii. Jak pomóc dziecku?«««
Paulina Wysocka-Świeboda rekomenduje rezygnację z podjadania między posiłkami oraz podjęcie próby wkomponowania przekąsek do codziennych potraw.
***
REKLAMA
Audycja: "Między nami kobietami"
Prowadzący: Anna Popek
Gość: Paulina Wysocka-Świeboda (nauczyciel, muzyk, psychodietetyk, autorka bloga "Motywatorka")
Data emisji: 28.07.2021
REKLAMA
Godzina: 23.35
nt
REKLAMA