"Wstąpiła do armii w męskim przebraniu, w charakterze zwykłego żołnierza". Historia Joanny Żubrowej

2021-11-11, 10:11

"Wstąpiła do armii w męskim przebraniu, w charakterze zwykłego żołnierza". Historia Joanny Żubrowej
zdj. ilustracyjne. Foto: Forum/reprodukcja RSW/RSW

- Jest ona nie tylko pierwszą kobietą w historii Polski, która została odznaczona Orderem Virtuti Militari, była też pierwszą kobietą, która w wojskowej służbie czynnej zdobyła stopień sierżanta - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Gościem Anna Popek była dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem audycji była postać Joanny Żubrowej, Polki, która walczyła o niepodległość. 

Powiązany Artykuł

Pilsudski-z-żołnierzami_663.jpg
Niepodległa Polska. Wolność po 123 latach

- Jest ona nie tylko pierwszą kobietą w historii Polski, która została odznaczona Orderem Virtuti Militari, była też pierwszą kobietą, która w wojskowej służbie czynnej zdobyła stopień sierżanta, a po latach służby dymisjonowano ją w randze podporucznika - wyjaśniła dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk.

Dodała, że "w biografii Joanny Żubrowej skrywa się ogromny potencjał filmowy". - Losy tej niezwykle odważnej, energicznej i ambitnej kobiety rozgrywają się na tle w burzliwej epoki wojen napoleońskich, później czasów Królestwa Polskiego, powstania listopadowego i wojny polsko-rosyjskiej - tłumaczyła. 

Czytaj więcej:

Przypomniała również, że "Joanna wstąpiła do armii w męskim przebraniu w charakterze zwykłego żołnierza. Była to armia Księstwa Warszawskiego". 

- Jej pragnieniem było to, aby zawsze być blisko męża. Była bez pamięci zakochana w Macieju Żubrze, to był jej drugi mąż. W pamiętniku wprost napisała, że tylko kula jest ich w stanie rozdzielić i właśnie w imię tej miłości porzuciła bezpieczny, uporządkowany świat małomiasteczkowej społeczności - mówiła gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj także:

- Joanna była ambitna, odważna, optymistyczna i to właśnie te cechy pozwoliły jej zrobić karierę w wojsku. A na początku dziewiętnastego wieku był to wyczyn. Wówczas powszechnie uważano, że aktywność kobiet w sferze publicznej jest sprzeczna z naturalną rolą, jaką im przypisywano. To mężczyzna miał walczyć, a kobieta powinna zajmować się domem - przypomniała. 

Zaznaczyła, że "przetarła ona szlak, którym poszły inne Polki w czasach powstania listopadowego, powstania styczniowego, w latach pierwszej, jak i drugiej wojny światowej". 

Posłuchaj

Gościem Polskiego Radia 24 była dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego 22:55
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzący: Anna Popek 

Gość: dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk (Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 10.11.2021

Godzina: 23:35

nj

Polecane

Wróć do strony głównej