more_horiz

"To nie jest wytwór marketingu". Jolanta Sosnowska o Świętym Mikołaju

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 07:25
- To była autentyczna postać i autentyczny święty, od którego zwyczaj obdarowywania się prezentami zaczerpnęliśmy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jolanta Sosnowska, współautor książki "Mikołaj Święty. Żywot, dzieła i cuda wielkiego biskupa z Miry".
Święty Mikołaj to autentyczna postać, a nie tylko wytwór marketingu
Święty Mikołaj to autentyczna postać, a nie tylko wytwór marketinguFoto: shutterstock.com / Adam Jan Figel

Według zachowanych przekazów Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku w mieście Patara na terenie obecnej Turcji. Urodził się jako jedyne dziecko w bogatej rodzinie. Od najmłodszych lat odznaczał się wrażliwością na los biednych ludzi. Jako dorosły zdecydował się wstąpić do stanu kapłańskiego. Po śmierci rodziców, kiedy był już księdzem, cały odziedziczony majątek rozdał potrzebującym. Przez wieki święty był otaczany żywym kultem przez katolików i prawosławnych. Dziś kojarzony jest głównie jako postać przynosząca dzieciom prezenty.

"Wytwór marketingu"

Jolanta Sosnowska powiedziała, że dla wielu osób święty Mikołaj kojarzy się z postacią wymyśloną na potrzeby reklam. Tymczasem chciała ona przybliżyć postać tego świętego. - Po to wydaliśmy książkę, żeby przypomnieć, że nie jest to postać skarykaturowana, którą mamy okazję oglądać jako produkt różnego rodzaju marketingów i konsumpcjonizmu, czyli dziwny stwór ubrany w czerwoną szatę i obszyty białym futerkiem - powiedziała.

- To była autentyczna postać i autentyczny święty, od którego zwyczaj obdarowywania się prezentami zaczerpnęliśmy - dodała.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:37 PR24_mp3 2021_12_01-23-35-50.mp3 Jolanta Sosnowska o autentycznej postaci świętego Mikołaja ("Między nami kobietami")

 

***

Audycja: Między nami kobietami

Prowadząca: Anna Popek

Gość: Jolanta Sosnowska (wydawnictwo Biały Kruk, współautorka książki "Mikołaj Święty. Żywot, dzieła i cuda wielkiego biskupa z Miry")

Data emisji: 01.12.2021

Godz. emisji: 23.35

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem