more_horiz

Za każdym sukcesem mężczyzny stoi kobieta, czyli o tym kim była matka Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 09:36
- Niewątpliwie jedną z najważniejszych kobiet, jak nie najważniejszą w życiu każdego mężczyzny jest matka - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Puchalska (pisarka, tłumaczka). 
Joanna Puchalska: jedną z najważniejszych kobiet w życiu każdego mężczyzny jest matka
Joanna Puchalska: jedną z najważniejszych kobiet w życiu każdego mężczyzny jest matkaFoto: Domena publiczna/CC0

Gościem Anny Popek w audycji "Między nami kobietami" była Joanna Puchalska, która na antenie Polskiego Radia 24 mówiła między innymi matce Adama Mickiewicza. 

"Barbara z domu Majewska"

Tłumaczka już na wstępie swojej wypowiedzi podkreśliła, że za każdym sukcesem mężczyzny stoi właściwa kobieta. - Adam Mickiewicz niewątpliwie odniósł sukces (...), a kobiet w jego życiu było wiele - powiedziała. Dodała, że niewątpliwie jedną z najważniejszych kobiet, jak nie najważniejszą w życiu każdego mężczyzny jest matka.

- A zatem jaka była matka Adama Mickiewicza? Nazywała się Barbara z domu Majewska i w młodości pracowała jako panna apteczkowa. Panna apteczkowa był to sposób na zagospodarowanie niezamężnych kobiet, które inaczej były pozostawione bez środków do życia - wyjaśniła. 

Dodał, że takie młode panny z domów szlacheckich przyjmowano do dworów większych i mniejszych, gdzie pod okiem dziedziczki, gospodyni majątku zdobywały szlify oraz przygotowywały się do późniejszej roli gospodyni. - Można powiedzieć, że były one traktowane, jak dzisiejsze dziewczyny au pair, czyli nie jako służące, a członkowie rodziny - wyjaśniła gość Polskiego Radia 24. 

Zaznaczyła, że ta praca miała ogromny wpływ na Barbarę Majewską. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:51 PR24_AAC 2022_07_27-23-36-01.mp3 Joanna Puchalska: niewątpliwie jedną z najważniejszych kobiet, jak nie najważniejszą w życiu każdego mężczyzny jest matka (Między nami kobietami/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzący: Anna Popek

Gość: Joanna Puchalska (pisarka, tłumaczka)

Data emisji: 27.07.2022

Godzina: 23.35

nj

Zobacz także

Zobacz także