more_horiz

Łazienki Królewskie dawniej. Szumańska: ogród był dostępny dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 14:40
- Imprezy muzyczne, występy teatralne czy baletowe, z tego słynęły dawniej Łazienki Królewskie w Warszawie - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Szumańska, historyk sztuki i historyk teatru.
Łazienki Królewskie w Warszawie
Łazienki Królewskie w WarszawieFoto: shutterstock.com/Marcin-linfernum

Gość PR24 oprowadziła słuchaczy po Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pytana, czy w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ogród był dostępny dla wszystkich, powiedziała że tak.

- Był otwarty dla publiczności, letnia rezydencja umożliwiała spędzanie czasu na różnych wydarzeniach. Część uroczystości była rzeczywiście przeznaczona tylko dla króla, ale organizowano też imprezy masowe, a z ówczesnych gazet dowiadujemy się, iż całe Łazienki byłe wypełnione gośćmi - powiedziała Joanna Szumańska.

"Imprezy muzyczne"

agnieszka osiecka_1200.jpg
Katarzyna Borkowska o realizacji marzeń z dzieciństwa: szczególny wymiar miała wypowiedź Agnieszki Osieckiej

Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński.

- Jeśli chodzi o rozrywki jakie wówczas organizowano w Łazienkach, to były to przede wszystkim imprezy muzyczne. Wykorzystywano klimat Wysp, król był miłośnikiem teatru, a zwłaszcza baletu. Były występy orkiestry królewskiej i wojskowej, występy artystów polskich, francuskich czy włoskich - dodała historyk sztuki. 

Belweder przyłączony do Łazienek

Stanisław August Poniatowski, którego oficjalną siedzibą był należący do skarbu Rzeczypospolitej Zamek Królewski, przebywał w Łazienkach od końca maja do września. Gościł tam m.in. przedstawicieli innych państw, uczonych i literatów. Król mieszkał w przebudowanym z pawilonu Łaźni pałacu Na Wyspie, rodzina królewska w Białym Domu, wyżsi urzędnicy dworscy w pałacu Myślewickim, a niżsi urzędnicy i służba w Wielkiej Oficynie. 

W 1767 r. do Łazienek został przyłączony Belweder, w którym w 1768 r. uruchomiono Królewską Fabrykę Farfurów. W 1784 r. w zamian za przylegającą do Łazienek część Solca, król przekazał magistratowi Starej Warszawy jurydyki Mariensztat i Stanisławów.


Posłuchaj
23:59 _PR24_AAC 2021_07_14-23-35-59.mp3 J. Szumańska o Łazienkach Królewskich dawniej ("Między nami kobietami")

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzący: Anna Popek

Gość: Joanna Szumańska (historyk sztuki, historyk teatru)

Data emisji: 14.07.2021

Godzina: 23:35 


Zobacz także

Zobacz także