more_horiz

"Inspiracją był początek życia mojej babci". Dagmara Leszkowicz-Zaluska o swojej książce

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 09:20
- Książka zaczyna się w roku 1912, natomiast zawiera sporo retrospekcji kilka lat wstecz, a kończy się dzień przed wybuchem powstania wielkopolskiego, był to 26 grudnia - tak mówiła w Polskim Radiu 24 o książce "Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei" jej autorka Dagmara Leszkowicz-Zaluska.
Dagmara Leszkowicz-Zaluska podczas spotkania z okazji premiery powieści Dziewczyna z kamienicy
Dagmara Leszkowicz-Zaluska podczas spotkania z okazji premiery powieści "Dziewczyna z kamienicy"Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak podkreśliła autorka książki, "tego dnia (26 grudnia) Ignacy Paderewski przyjeżdża do Poznania i wygłasza słynną przemowę na balkonie hotelu Bazar i to jest zakończenie książki".

"Inspiracją był początek życia mojej babci"

- Inspiracją do napisania tej książki był początek życia mojej babci, mamy mojego taty i tak naprawdę tajemnica, która była związana z jej życiem, czyli nieznany ojciec. Tylko wiadomo było, że jej tato jest pruskim oficerem i mieszkał w koszarach - wskazała Dagmara Leszkowicz-Zaluska.

Podkreśliła, że "założenie jest takie, że to jest fikcja". - Tak naprawdę cała koncepcja osadza się na tym, że to jest luźna historia mojej babci, natomiast późniejsze losy głównej bohaterki tej książki, czyli Heleny Kałuży są fikcją - mówiła.

- Jak zaczynałam pisać książkę, to miała ona przedstawiać tylko i wyłącznie małą Helenkę, jednak fabuła rozrosła się do powieści o kamienicy i jej mieszkańcach, którzy stanowili przekrój ówczesnego społeczeństwa Wielkopolski. Jest i rodzina żydowska, jest mecenas, jest bogata szwaczka, jest rodzina szewca, a także jest najlepsza prasowaczka w okolicy ze swoją wnuczką - prototyp mojej babci - przyznała autorka książki "Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei". 

Dagmara Leszkowicz-Zaluska zaznaczyła, że "akcja toczy się w miejscowości Pleszew, w województwie wielkopolskim". - Miasto było kiedyś kojarzone, z tym że leży obok Jarocina, ale mam nadzieję, że to się zmieni i będzie na odwrót. Pleszew jest mi bardzo bliski, a stara zasada głosi: pisz, o tym, co znasz najlepiej - podkreśliła. 

Posłuchaj
23:01 anna popek.mp3 Dagmara Leszkowicz-Zaluska o swojej książce (PR24/"Między nami kobietami") 

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzący: Anna Popek

Gość: Dagmara Leszkowicz-Zaluska (autorka książek)

Data emisji: 20.07.2022

Godzina: 23.35

nt

Zobacz także

Zobacz także