more_horiz

"Najlepiej zacząć od jak najwcześniejszych lat". Anna Pactwa o zachęcaniu dzieci do lektury

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 14:55
- Miłością do książek można zarazić dzieci, dobierając takie książki, które podążają za tym, co dziecko interesuje, wybór wydawnictw jest ogromny. Ważne jest także, by nie zachęcać dziecka na siłę, ale by książka kojarzyła się mu z czymś, co jest przyjemne - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Pactwa, polonistka, psycholog, właścicielka wydawnictwa książkowego.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: DedovStock/Shutterstock.com

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony i jest obchodzony od 2 kwietnia 1967 r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Wybór daty obchodów nie jest przypadkowy: 2 kwietnia 1805 r. w Odense (Dania) urodził się jeden z najbardziej popularnych na świecie autorów baśni i literatury dla dzieci - Hans Christian Andersen.

Anna Pactwa mówiła o zachęcaniu dzieci do lektury. - Najlepiej zacząć od jak najwcześniejszych lat, może nawet miesięcy, oswajać dziecko z książką jako przedmiotem, który jest w domu, którego używamy, sięgamy po niego. Dla małych dzieci książki pełnią też rolę czegoś, czym dziecko się bawi, ogląda ilustracje. To pierwszy moment, w którym oswajamy dziecko z książką jako czymś wartym uwagi - podkreśliła i dodała, że dobrym pomysłem jest wspólna lektura rodziców z dziećmi, a także obserwowanie przez dzieci rodziców, którzy sami czytają.

Posłuchaj
23:47 PR24 2023_04_12-23-35-48_MNK.mp3 Anna Pactwa o zachęcaniu dzieci do lektury (Polskie Radio 24 / Między nami kobietami)

Czytaj także:

* * *

Audycja: Między nami kobietami

Prowadząca: Anna Popek

Gość: Anna Pactwa - polonistka, psycholog, właścicielka wydawnictwa książkowego

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 23.36

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także