more_horiz

"Chłonąłem z tego filmu wszystko". Adamski o "Licorice Pizza" Andersona

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 12:45
- Paul Thomas Anderson opowiada dosyć banalną historię miłości. Robi to jednak z niesłychaną lekkością, w duchu Roberta Altmana. Inny reżyser by to zinfantylizował - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował m.in. najnowszy film Paula Thomasa Andersona "Licorice Pizza". 
W Licorice Pizza zagrali Alana Haim i Cooper Hoffman (kadr z filmu) oraz m.in. Bradley Cooper i Sean Penn
W "Licorice Pizza" zagrali Alana Haim i Cooper Hoffman (kadr z filmu) oraz m.in. Bradley Cooper i Sean PennFoto: Image Capital Pictures/Film Stills/Forum

Paul Thomas Anderson ma na swoim koncie osiem nominacji do Oscara i ani jednej statuetki. - To skandal, bo to jeden z najwybitniejszych amerykańskich reżyserów. "Licorice Pizza" jest powrotem do lat jego młodości. On urodził się w latach 70. XX wieku i wychował w specyficznym miejscu, jakim jest Dolina San Fernardo. Jest w tym podobieństwo do Quentina Tarantino, z którym Anderson się zresztą przyjaźni. Tarantino w filmie "Pewnego razu w Hollywood" opowiedział o Hollywood, którego sam nie pamięta. Nasiąkł jednak tamtą atmosferą - powiedział Łukasz Adamski.

forum-0644851655-2.jpg
"Mam problem z tym filmem". Adamski o "Nie patrz w górę" Adama McKaya

W "Licorice Pizza" zagrali Alana Haim, Cooper Hoffman, Bradley Cooper i Sean Penn. Anderson, reżyser m.in. "Aż poleje się krew", "Nici widmo" i "Boogie Nights" opowiada historię nastoletniego aktora Gary'ego (Cooper Hoffman), czerpiącego garściami z młodzieńczego życia w kalifornijskiej Dolinie San Fernardo. Chłopak na swojej drodze spotyka starszą od siebie Alanę (Alana Haim), która nie do końca jest pewna swoich życiowych wyborów - lawiruje między perspektywą spełnienia a realną szansą osiągnięcia tego celu. - Jestem zachwycony tym filmem. Paul Thomas Anderson opowiada dosyć banalną historię miłości. Robi to jednak z niesłychaną lekkością, w duchu Roberta Altmana. Inny reżyser by to zinfantylizował. Chłonąłem z tego filmu wszystko - podkreślił krytyk filmowy. 

Natomiast zdaniem Piotra Goćka mamy do czynienia z historią o tym, jak bardzo ważne jest zachowanie w nas uczciwości, świeżości, młodości i naturalności. - Dorastanie jest nieodwracalnie obarczane wkraczaniem do świata kłamstwa i blichtru, który jest fałszywy. Tę lekcję bohaterowie filmu pobierają - tłumaczył.

Posłuchaj

23:03 PR24 2022_01_06-22-06-03.mp3 Łukasz Adamski i Piotr Gociek o "Licorice Pizza" (Nakręceni)

Więcej w nagraniu. Łukasz Adamski i Piotr Gociek zrecenzowali również film "Jak pokochałam gangstera" oraz islandzki "Lamb".

***

Audycja: Nakręceni - magazyn premier filmowych

Prowadzą: Piotr Gociek Łukasz Adamski

Data emisji: 6.01.2022

Godzina emisji: 22.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także