more_horiz

"The Silent Twins". Piotr Gociek: ten film to produkcja festiwalowa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 10:15
- Myślę, że jest to produkcja festiwalowa. To znaczy, że jest to właśnie taki film, nad którym krytycy będą cmokać, analizować poszczególne ujęcia i chwalić talent twórcy - skomentował Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Adamskim zrecenzował na antenie Polskiego Radia 24 film "The Silent Twins".
The Silent Twins. Piotr Gociek: ten film to produkcja festiwalowa
"The Silent Twins". Piotr Gociek: ten film to produkcja festiwalowaFoto: Image Capital Pictures/Film Stills/Forum

"Silent Twins" to najnowszy film reżyserki Agnieszki Smoczyńskiej. Produkcja była przedpremierowo prezentowana na festiwalu w Cannes; została także nagrodzona Złotymi Lwami dla Najlepszego Filmu na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Prowadzący audycję zgodnie zwrócili uwagę na to, że "film cechuje się bardzo mocno brytyjskim charakterem". - To zdumiewające, że dzisiejsza Polska jest w stanie zagrać Walię z lat 70. - skomentował Łukasz Adamski.

Natomiast Piotr Gociek wskazał, że "obejrzał ten film z uwagą, ale nie był w stanie nawiązać z nim żadnej emocjonalnej więzi". - Myślę, że jest to - jak to się czasem z przekąsem mówi - produkcja festiwalowa. To znaczy, że jest to właśnie taki film, nad którym krytycy będą cmokać, analizować poszczególne ujęcia i chwalić ogólny talent twórcy - skomentował.

"The Silent Twins" - tegoroczny zwycięzca na FPFF w Gdyni

Jednak nie wiem czy później do tego filmu będą chętnie wracać widzowie i czy będzie on otoczony kultem tak, jak na przykład w tej chwili w Stanach Zjednoczonych czci się "Córki dancingu". Ten film jest tam niesamowitym przykładem artystycznej i popkulturowej wizji z innego kręgu wrażliwości. W przypadku "Silent Twins" mam spore wątpliwości - zaznaczył Piotr Gociek.

Łukasz Adamski powiedział z kolei, że film "The Silent Twins" go wciągnął. Jego zdaniem produkcja "na pewno zostanie inaczej odebrana przez Brytyjczyków, którzy znają losy June i Jennifer Gibbons". - To historia dwóch sióstr bliźniaczek pochodzących z rodziny imigrantów, które postanowiły w pewnym momencie się przestać odzywać do otoczenia. Zamknęły się w swoim wewnętrznym świecie, odseparowały się i zostały ostatecznie zamknięte w ośrodku dla osób psychicznie chorych i to na kilkanaście lat - zdradził.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:32 PR24_mp3 2022_10_20-22-06-19.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Adamski o filmie "Silent Twins" ("Nakręceni - magazyn premier filmowych"/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Nakręceni - magazyn premier filmowych"

Prowadzą: Piotr Gociek Łukasz Adamski

Data emisji: 20.10.2022 r.

Godzina emisji: 22.06

ng

Zobacz także

Zobacz także