"Bohater" w świecie reżimu. Gociek: mamy okazję spojrzeć na irańskie społeczeństwo od środka
- Film "Bohater" to dzieło Asghara Farhadiego. Rzecz dla nas niesamowita: w czasie kiedy media donoszą o nieustających starciach w Iranie młodych ludzi ze strażnikami rewolucji, mamy dzięki temu filmowi okazję, żeby choć trochę od środka zajrzeć na irańskie społeczeństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
2022-11-18, 11:37
"Bohater" to film o człowieku, który po wyjściu z więzienia (na przepustce) staje się zakładnikiem sądów, w tym tego najostrzejszego w ocenie trybunału zwanego: media społecznościowe.
"Bohater przeżywa moralne rozterki"
Piotr Gociek zaznaczył, że twórca filmu "stroni od tematów politycznych", choć w filmie znajdziemy możliwość zajrzenia w głąb irańskiego społeczeństwa, w którym obecnie toczą się historyczne wydarzenia. - Powiedziałbym, że jest to taki moralitet, który mogliby nakręcić Krzysztof Kieślowski, według scenariusza Piesiewicza - podkreślił. Dodał, że film zmusza do refleksji nad kondycją człowieka, czyli "popatrzeniu na to co nasz czyni dobrymi, złymi, fałszywymi".
Łukasz Adamski zauważył, że pomiędzy sytuacją przedstawioną w filmie (rzeczywistością w Iranie) a czasami komunizmu w Polsce. Podobieństwa "widać w traktowaniu przez władzę obywateli i artystów". Opisując film, podkreślił jego filozoficzny charakter, w którym bohater przeżywa moralne rozterki.
Adamski wspomniał o zarzutach dotyczących filmu, które pojawiały się przed jego premierą. Zarzucano reżyserowi, że film w pewien sposób "wybiela" irańskie więzienia. - Farhadi gra z systemem. Gra z cenzurą i autorytarnym reżimem. Ten film jest przykładem, jak gra się z reżimem i jak robili to polscy twórcy - dodał prowadzący.
REKLAMA
Ukraiński kandydat do Oscara
W "Nakręconych" poruszono także temat filmu "Klondike". Ukraińska propozycja do Oscara, to obraz wojny w Donbasie. Zdaniem Piotra Goćka, w filmie występuje wiele niedopowiedzeń, które dla widza spoza Europy Środkowo-Wschodniej (Polski czy Ukrainy), mogą być niezrozumiałe. Adamski zauważył, że przez wzgląd na obecną sytuację na Ukrainie i agresję Rosji, "na każdy film o wojnie patrzy się zupełnie inaczej".
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
***
Audycja: "Nakręceni - magazyn premier filmowych"
Prowadzący: Łukasz Adamski, Piotr Gociek
Data emisji: 17.11.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
Polecane
REKLAMA