X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Czy spór polityczny musi przekładać się na debatę ludzi kultury?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 21:00
- Nie wiem, czy debata ludzi kultury może odbywać się poza sporem politycznym. Gdy chodzi o sam spór: czy jesteśmy za tą czy inną partią - może jest to możliwe. Ale jeżeli mamy zamiar wyzbyć się swoich poglądów, to chyba spór jest nieunikniony - stwierdziła w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska.
Audio
Sejm. Zdjęcie ilustracyjne
Sejm. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Fotokon

Osoby związane z kulturą i sztuką często zabierają głos także w sprawach społecznych i politycznych. W audycji "Aria czy barbaria?" spotkali się przedstawiciele tej branży, aby debatować nad tym, czy jest możliwe oderwanie debaty osób kultury od sporu politycznego.

Czy artysta ma się wyzbyć swoich poglądów?

- Nie wiem, czy debata ludzi kultury może odbywać się poza sporem politycznym. Gdy chodzi o sam spór: czy jesteśmy za tą czy inną partią - może w ten sposób jest to możliwe. Ale jeżeli mamy zamiar wyzbyć się swoich poglądów, swojego przekonania i patrzenia na świat, to chyba spór jest nieunikniony. Nie jest możliwe nie mieć zupełnie jakiegoś poglądu. A skoro mamy jakiś pogląd na rzeczywistość, to chcemy się tym poglądem dzielić - powiedziała Krystyna Różańska-Gorgolewska.

Rola artysty i twórcy w debacie społecznej

Gościem audycji był także reżyser filmu "Dobra zmiana", który jest dokumentalnym zapisem wydarzeń społecznych z przełomu 2015 i 2016 roku. Artysta został zapytany o idee, które przyświecały mu, kiedy postanowił zająć się tym filmem.

- Ten film był próbą zapisu mojego spojrzenia, czy oglądu okiem dokumentalisty na polską sytuację społeczno-polityczną, tak jak ją zobaczyłem pod koniec 2015 i na początku 2016 roku. Wydawało mi się, że to jest taki moment, jak rok 1980 czy 1989 - takiego wielkiego przełomu - mówił Konrad Szołajski.

Jak podkreślił, spodziewał się, że będzie jednym z wielu twórców, których ta sytuacja zainteresuje, tak się jednak nie stało. Wdał się również w dyskusję z Krystyną Różańską-Gorgolewską, która zarzucała mu opowiedzenie się po konkretnej ze stron sporu politycznego w swoim filmie.

O roli artysty w debacie społecznej mówił także Redbad Klijnstra, aktor, który w ostatnim czasie szczególnie zasłynął swoimi zaangażowanymi wypowiedziami w mediach społecznościowych.

- Czy to nie jest tak, że artysta ma właśnie tę niezwykłą możliwość i perspektywę, meta-perspektywę, by patrzeć niejako z boku albo z góry na pewne mechanizmy i je opisywać po to, żeby ludzie mogli je zobaczyć i dopiero być może się zreflektować - podkreślił artysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/jmo

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"

Prowadząca: Magdalena Piejko

Goście: Konrad Szołajski (reżyser), Redbad Klijnstra (aktor), Krystyna Różańska-Gorgolewska (krytyk sztuki, malarka, magazyn "Luka")

Data emisji: 21.09.2019

Godzina emisji: 20:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak