X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Miłosz Lodowski o "Niepospolitej": mam nadzieję na pokazanie zdolnych twórców

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 21:14
- Polscy artyści, którzy chcą czerpać z tradycji, czekają w blokach startowych i nie ma żadnego problemu, by dać im działać tak, by mogli we właściwy sposób pokazywać piękno naszej ojczyzny - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, współtwórca filmu "Niepospolita". Gośćmi "Aria czy barbaria" byli także Maryna Miklaszewska, pisarka i Janusz Janowski, krytyk, oraz Dariusz Malejonek, muzyk.
Audio
  • [9.11.19] "Aria, czy barbaria" - cz. I - wspomnienie Izabelli Galickiej i opowieść o projekcie "Niepospolita" (Polskie Radio 24)
  • [9.11.19] "Aria, czy barbaria" - cz. II - o projektach "Niepospolita" i "Centrum Opory Cywilnego" (Polskie Radio 24)
Kadr z filmu Niepospolita
Kadr z filmu "Niepospolita"Foto: YouTube/screen

Audycję rozpoczęło jednak wspomnienie zmarłej w minionym tygodniu krytyk sztuki krytyk sztuki Izabelli Galickiej. - Była historykiem sztuki, i to wybitnym. Jej przesłanie było bardzo proste: trzeba lubić ludzi, mieć dobry stosunek do świata i mieć nadzieję - podkreślała Maryna Miklaszewska.

Izabella Galicka tt MKiDN-663.jpg
Zmarła Izabella Galicka. "Zawsze stawała po stronie prawdy i dobra"

Dług wdzięczności historyków sztuki

Janusz Janowski przypomniał, że Galickiej udało się odkryć jedyny w Polsce obraz El Greca. - Trzeba mieć świadomość, że jego dzieła zaliczane są do najznakomitszych w tradycji sztuki europejskiej. Odkrycie tego obrazu to wspaniały fakt. Wszyscy historycy sztuki mamy wielki dług wobec Izabeli Galickiej za to odkrycie - wskazał Janusz Janowski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nie żyje Izabella Galicka - odkrywczyni jedynego obrazu El Greca w Polsce

W dalszej części Programu było o filmie "Niepospolita", który od soboty można oglądać w internecie. Gościem audycji "Aria czy barbaria" był Miłosz Lodowski, współautor scenariusza do tego filmu.

"Artystów chętnych tradycji trzeba odkryć"

"Niepospolita" to krótkometrażowy film fabularny osadzony w historycznych realiach II Rzeczpospolitej. Jest to opowieść o ludziach, uczuciu, wielkości i entuzjazmie tamtych czasów - podali twórcy projektu.

W jego ocenie, artystów, chcących czerpać z polskiej tradycji i kultury jest dużo, tylko trzeba po nich sięgnąć. - Ciągle słyszę, że polski świat sztuki jest zdominowany przez ludzi, którym obca jest tradycja polska. Mówi się, że artyści, którym bliskie są polska kultura i tradycja, są uznawani za mniej zdolnych, nikt nie starał się ich odkryć. Oni czekają w blokach startowych i nie ma żadnego problemu, by znaleźć ich na rynku i dać im działać tak, by mogli we właściwy sposób pokazywać piękno naszej ojczyzny - mówił gość Polskiego Radia 24.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Opowieść o wielkości i pięknie II RP. Premiera filmu "Niepospolita"

- Przez bardzo wiele lat polski rynek filmowy był tak skonstruowany, że nie można było na niego wejść, nie będąc w koteriach. Nasza rzeczywistość była zabetonowana na narracje, które mogą być korzystne dla naszego kraju. Dopiero teraz jest szansa na zburzenie tego szklanego sufitu. Mam nadzieję, że w końcu uda się pokazać naszych zdolnych twórców, należących do nowej fali kreacji, którymi można chwalić się w świecie i którzy zastąpią rozkapryszonych gwiazdorów sprawiających problemy - podkreślił Miłosz Lodowski.

malejonek 1200.JPG
"Dziękujemy Polsko". Festiwal muzyki i... historii

Projekt pamięci cichych bohaterów

W ostatniej części programu, gościem audycji był Dariusz Malejonek, autor projektu "Centrum Oporu Cywilnego". Dariusz Malejonek mówił w Polskim, Radiu 24, że to kontynuacja poprzednich projektów historycznych  artysty: "Panny Morowe", "Panny Wyklęte", "Panny Wygnane" w dwóch edycjach, "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata".

- To płyta upamiętniająca cichych bohaterów - ludzi, którzy w czasie II wojny światowej, podczas straszliwego terroru niemieckiego w Polsce, narażając swoje życie, pomagali swoim bliźnim i ratowali kulturę polską - mówił Dariusz Malejonek w Polskim Radiu 24.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Panny Sprawiedliwe. Wokalistki opowiadają o historii Polski

Premiera tego projektu odbędzie się na festiwalu Dziękujemy Polsko, czyli 13 listopada w warszawskim Palladium.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Aria, czy barbaria"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Goście: Maryna Miklaszewska (pisarka), Janusz Janowski (krytyk sztuki, jazzman, filozof), Miłosz Lodowski (komentator polityczny), Darek Malejonek (muzyk)

Data emisji: 9.11.19

Godzina emisji: 20.08


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W hołdzie Polakom ratującym życie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 16:42
W lutym będzie miała premierę płyta "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata", która dotyczy historii ludobójstwa Żydów przez Niemców i odwagi polskich rodzin, które niejednokrotnie ratowały Żydów przed śmiercią. O płycie i jej premierowym koncercie w "Muzycznej Jedynce" opowiadali Darek Malejonek i Olga Szomańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert "Dziękujemy Polsko" i niespodzianka od Darka Malejonka

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 15:09
– 3 listopada w Warszawie w Klubie Paladium organizujemy koncert "Dziękujemy Polsko" na 100-lecie niepodległosci, ale nie będzie to koncert koturnowy – mówił Darek Malejonek, zapraszając na wyjątkowy występ. Kogo będziemy mogli usłyszeć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Europa Środkowa chce zrozumienia". O Noblu dla O. Tokarczuk i Festiwalu "NNW"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 21:00
- Doceniona została autorka z Europy Środkowej. Komisja dostrzegła ten rejon Europy, który oczekuje na zauważenie i zrozumienie tożsamości ludzi, którzy tutaj żyją - komentowała literackiego Nobla dla Olgi Tokarczuk Natalia Szerszeń (Teologia Polityczna). Goście Magdaleny Piejko dyskutowali również o zakończonym już Festiwalu "Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci".
rozwiń zwiń