X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Miklaszewska o kolędzie "Uciekali": pokazuje kondycję ludzkiego życia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 21:15
O duchowości w sztuce i kulturze popularnej, niszy, w jaką spychany jest nurt chrześcijański oraz znaczeniu pierwszej napisanej po II wojnie polskiej kolędy "Uciekali" mówili w Polskim Radiu 24: Maryna Miklaszewska - współautorka utworu oraz Piotr Baron, jazzman i Piotr Bernatowicz, krytyk sztuki.
Audio
  • Goście Polskiego Radia 24 o duchowości w kulturze, także popularnej ("Aria czy barbaria?", cz. 1)
  • Goście Polskiego Radia 24 o duchowości w kulturze, także popularnej ("Aria czy barbaria?", cz. 2)
Szopka, adoracja Dzieciątka przez Trzech Króli, kościół Saint Etienne du Mont, Paryż (fragment)
Szopka, adoracja Dzieciątka przez Trzech Króli, kościół Saint Etienne du Mont, Paryż (fragment)Foto: Zvonimir Atletic/ Shutterstock

Okres poprzedzający Boże Narodzenie skłania do przemyśleń o sprawach duchowych także w kontekście kultury, która coraz rzadziej kojarzy się z transcendencją, a coraz częściej przyjmuje kształt kultury popularnej, niemającej nic wspólnego z duchowością. Rozmawiali o tym w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska, Piotr Baron i Piotr Bernatowicz.

książka książki 1200.jpg
Twórczość Maryny Miklaszewskiej i jej spojrzenie na współczesną Europę

Maryna Miklaszewska: kolęda "Uciekali" pokazuje kondycję życia ludzkiego

Maryna Miklaszewska jest pisarką, bohemistką i dziennikarką, jednak najbardziej znana jest z tego, że jest współautorką pierwszej po II wojnie światowej polskiej kolędy zatytułowanej "Uciekali", wykonywanej w musicalu "Metro".

- To jest taka nietypowa kolęda, bo ona mówi - ja chciałam przez nią powiedzieć - o tym, że człowiek właściwie zawsze jest na pustyni. Te ślady piasku, ruchome piaski, to wszystko kojarzy się z niepewnością losu człowieka, losu rodziny, losu malutkiego dziecka - Jezusa, który przyszedł na świat. Taka jest kondycja życia ludzkiego - ta niepewność - mówiła autorka piosenki.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Steczkowscy o nowej płycie: wspaniała opowieść o Bożym Narodzeniu

- Kolęda z "Metra" i jeszcze dwie piosenki wysforowały się na czoło tych najbardziej popularnych utworów. Ale czy grywanych? W polskim radiu rzadko się takie rzeczy grywa, nie mówiąc już o telewizji, tylko okazjonalnie. Natomiast jest to coś bardzo potrzebnego ludziom. Tylko słuchacze się odzwyczajają. Zostało to włożone w nurt chrześcijański, tak jak są inne nurty muzyczne, muzyki poważnej też to dotyczy i to jest z wielką szkodą dla muzyki - stwierdziła.

Duchowość w sztuce i kulturze

Piotr Bernatowicz opowiadał o swojej drodze poszukiwania Boga. - To jest nieustanny proces. Zacząłem bardziej przyglądać się duchowości w sztuce, zależało mi na tym, żeby pisać o takich artystach, którzy są mi bliżsi - mówił krytyk. Podkreślił, że w sztuce współczesnej kwestie duchowości i ewangelizacji nie są częste ani też często dobrze widziane.

Z kolei Piotr Baron zauważył, że wypychanie artystów umieszczających w jakiś sposób w swojej twórczości motywy chrześcijańskie, dotyczy bardzo wielu dziedzin, także muzyki. - Nie ma czegoś takiego, jak muzyk chrześcijański. Muzykami chrześcijańskimi byli Antonio Vivaldi i Jan Sebastian Bach. I nie dlatego ich dzieła są genialne, że byli chrześcijańscy, tylko dlatego, że zostali przez Boga obdarzeni geniuszem - zauważył jazzman, dodając, że tym samym geniuszem obdarzony został także bardzo odległy od chrześcijaństwa Miles Davis.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Marcin Wyrostek: ideą jest śpiewanie kolęd

- Jest ten nurt bardzo mocny, grają znakomici muzycy, ale oni są zepchnięci do swojego środowiska, do swojego odbiorcy, do swoich organizatorów. To wszystko jest ten świat ewangelizujący, świadczący - podkreślił artysta, dodając, że trudno, by osoby kojarzona z nurtem chrześcijańskim była puszczana choćby w Polskim Radiu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Piotr Baron (jazzman), Piotr Bernatowicz (krytyk sztuki), Maryna Miklaszewska (pisarka, dziennikarka, współautorka kolędy "Uciekali")
Data emisji: 21.12.2019
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artyści przygotowali specjalną płytę z kolędami. Pobierzesz ją online

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 14:12
Dwudziestu artystów wystąpi razem na scenie trasy koncertowej „Głośna Noc” w ramach muzycznego projektu "Betlejem w Polsce". Inicjatywie towarzyszy charytatywna akcja Ambasador Miłosierdzia. Artyści jako prezent dla wszystkich chętnych przygotowali specjalną płytę z kolędami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolędy i zespół "Mazowsze" w Politechnice Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 08:12
Świąteczne pieśni nie tylko z Polski, ale również Wietnamu, Indii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, a także Ameryki Południowej. 8 grudnia odbędzie się w Warszawie Międzynarodowy Koncert Kolęd z udziałem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". Wydarzenie będzie elementem dwudniowego International Festival of Warsaw Winter Edition 2019.
rozwiń zwiń