Jasina: model dystrybucji filmów się przebudowuje. Przetrwają platformy cyfrowe

- Na naszych oczach przebudowuje się cały model oglądania i dystrybucji filmów. Kina się zamykają. Kryzys przetrwają na pewno wielkie platformy cyfrowe – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z PISM. Gośćmi audycji byli także: dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski) i Krystyna Różańska-Gorgolewska (CSW Zamek Ujazdowski).

2020-04-04, 21:51

Jasina: model dystrybucji filmów się przebudowuje. Przetrwają platformy cyfrowe
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Mr.Music/Shutterstock

Posłuchaj

Eksperci o kulturze w czasie kryzysu (Aria czy barbaria?)
+
Dodaj do playlisty

W sytuacji epidemii i zagrożenia koronawirusem instytucje kultury na całym świecie, w tym kina, przeżywają ogromny kryzys. Jak sobie radzą? O tym mówili goście PR24. 

- Sytuacja kina jeszcze nie jest tragiczna, ale niedługo taka będzie. Na naszych oczach przebudowuje się cały model oglądania i dystrybucji filmów w naszym kraju. Ale dzieje się tak również w większości krajów świata. Chociaż paradoksalnie winowajca całej sytuacji - Chiny - już w tej chwili kina zaczyna otwierać – powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Jak zaznaczył obecnie na świecie "kina się zamykają". - Ale kina to nie tylko dystrybucja filmów. To także cały biznes związany ze sprzedażą różnego rodzaju towarów. Wyhamowują ogromne produkcje, łącznie z hollywoodzkimi – podkreślił ekspert PISM.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

teatr kino puste krzesła 1200.jpg
Koronawirus a branża filmowa. Kryzys czy nowe rozdanie?

"Przetrwają wielkie platformy cyfrowe"

Jego zdaniem przetrwają wielkie platformy cyfrowe. - One będą notowały nawet wzrost zysków. Ale niestety grozi nam bardzo poważny upadek całej reszty w tej branży. Mamy także do czynienia z przeorientowaniem stylu oglądania filmów. Wielu ludzi, również w Polsce, potrafi się doskonale obyć bez kina. Tego rodzaju odpoczynek, ich zdaniem, może się odbywać w domu – stwierdził Łukasz Jasina.

Krystyna Różańska-Gorgolewska mówiła o funkcjonowaniu CSW w realiach kryzysu. - Jedną z naszych form działalności jest kino. Udostępniamy widzom filmy online. To artystyczne filmy, które do tej pory mogli oni oglądać w kinie CSW. Przy czym nie są to obrazy komercyjne – powiedziała.

- Jesteśmy w o tyle kłopotliwej sytuacji, że mamy wystawy stałe, na które nie możemy zapraszać naszych gości. Ale przestawiamy się na to, żeby większość tych rzeczy mogła być prezentowana online. Może część ciekawych dzieł – tych, które do tej pory nie były pokazywane publiczności - ujrzy światło dzienne w tej innej formie – dodała Krystyna Różańska-Gorgolewska.

Kino online na stronie muzeum

Mikołaj Mirowski z kolei podkreślił, że strona Muzeum Historii Polski ma zakładkę "muzeum online". - Klikając w nią, można "wejść" do kina. Mamy różne, ciekawe dokumenty. Natomiast nasze wystawy, które robiliśmy na platformie Google Arts & Culture, są teraz strzałem w dziesiątkę. Mamy też ciekawostki historyczne, rzeczy dla młodzieży, pomocne również dla maturzystów oraz dla uczniów szkół podstawowych – zaznaczył gość PR24.

REKLAMA

Podkreślił także, ze muzeum jest wyposażone w wirtualną bibliotekę. - W formacie PDF można przeczytać większość naszych wydawnictw. W piątek odbyła się premiera filmowa, która dotyczy gen. Stanisława Maczka. Na naszym kanale na YouTube można oglądać film "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku" – dodał Mikołaj Mirowski.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: dr Łukasz Jasina, dr Mikołaj Mirowski, Krystyna Różańska-Gorgolewska 
Data emisji: 04.04.2020
Godzina emisji: 20.06

Robert Bartosewicz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej