more_horiz

Oscary 2021 w cieniu pandemii i poprawności politycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 21:53
- Te nominacje nie wynikają z poprawności politycznej. Ci aktorzy i reżyserzy zasłużyli sobie na to - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Łukasz Adamski. Gośćmi byli również historyk dr Mikołaj Mirowski i publicysta Miłosz Lodowski. Już w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego 93. ceremonia wręczenia najważniejszych filmowych nagród. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Valeriya Zankovych / Shutterstock.com

Oscary wręczane będą inaczej niż zwykle z powodu epidemii. W tym roku wszystko odbywać się będzie w czterech lokalizacjach. Główna część na dworcu Union Station w Los Angeles, w Teatrze Dolby w Hollywood, a także w Paryżu oraz Londynie. Organizatorzy ze względu na pandemię nie mogą zaprosić wszystkich nominowanych i gości w jedno miejsce.


shutterstock oscar free oscary free 1200.jpg
Kto ma szansę na statuetkę? Poznaj opinie członków przyznających Oscary

Zdaniem Łukasza Adamskiego nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej będą w tym roku bardzo zróżnicowane. - Mamy nominowanego pierwszego aktora z korzeniami bliskowschodnimi, to Brytyjczyk podchodzący z Pakistanu Riz Ahmed. Jest też Azjata Steven Yeun, który również stworzył wybitną rolę. Najpewniej Chloe Zhao dostanie Oscara na reżyserię filmy "Nomadland". Tylko jedna kobieta w historii dostała Oscara za reżyserię. Te nominacje nie wynikają z poprawności politycznej. Ci aktorzy i reżyserzy zasłużyli sobie na to. Chadwick Boseman, który grał Czarną Panterę w filmach Marvela,  otrzyma najpewniej pośmiertnego Oscara. Naprawdę stworzył wybitną rolę w filmie "Ma Rainey: Matka bluesa" - powiedział krytyk filmowy. 

Dr Mikołaj Mirowski podkreślił, że ze względu na pandemię trudno było zobaczyć wszystkie nominowane filmy. - Inaczej ogląda się mecz piłkarski z publicznością, podobnie jest z życiem filmów. Niektóre z nich miałyby większy oddźwięk, gdyby publiczność mogła je obejrzeć w kinach. Film też jest niesiony przez publiczność, przez intelektualny ferment, którego nie możemy doświadczyć - powiedział historyk. Dodał, że na Oscara zasługuje "Mank" w reżyserii Davida Finchera. 

Natomiast Miłosz Lodowski zwrócił uwagę, że zainteresowanie Galą Oscarową spada. - W zeszłym roku ogłoszono zasady politycznej poprawności, które w tym roku pierwszy raz kształtowały nominacje. Moim numerem jeden jest "Mank", może dlatego, że uwielbiam Garry'ego Oldmana. Kibicuję mu, żeby przełamał poprawnościową wymowę Oscarów - stwierdził publicysta. 

Posłuchaj
52:57 PR24_mp3 2021_04_24-20-06-12-2.mp3 Łukasz Adamski, Miłosz Lodowski i dr Mikołaj Mirowski o Oscarach 2021 (Aria czy barbaria?)

 

Jedynym Polakiem, który w tym roku otrzymał nominację, jest operator filmowy Dariusz Wolski, który powalczy o Oscara dzięki zdjęciom do filmu "Nowiny ze świata".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Łukasz Adamski (krytyk filmowy) publicysta Miłosz Lodowski, historyk dr Mikołaj Mirowski

Data emisji: 24.04.2021

Godzina: 20.06 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem