X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dezinformacja oraz manipulacja. Czym są i jakie mają formy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 20:32
– Operacje manipulacyjne realizowane są w stosunku do pewnego kontekstu sytuacyjnego. Mówiąc np. o pogłębianiu współpracy w obszarze obronności między Polską i jej sojusznikami mogą pojawić się przekazy obcej propagandy mówiące o tym, że nasz kraj daje się wciągać w działania prowokacyjne chociażby wobec Rosji – powiedział Kamil Basaj z Fundacji INFO OPS.
Audio
  • 14.11.19 Kamil Basaj: Operacje manipulacyjne realizowane są w stosunku do pewnego kontekstu sytuacyjnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: adike/Shutterstock.com

Bezpieczeństwem szeroko rozumianego środowiska informacyjnego zajmuje się Fundacja INFO OPS. Kamil Basaj wyjaśnił, że można nim nazwać sumę niektórych bodźców, z którymi stykamy się każdego dnia.

kontrola 1200 pap.jpg
Rafał Dzięciołowski o zatrzymaniu Ihora Mazura: Interpol kompromituje sam siebie

– Zajmujemy się analizą przekazu informacyjnego, wydarzeń, a także staramy się wyodrębnić te, które mają charakter manipulacyjny, czy ingerencji tzw. aktora zewnętrznego, tj. innego państwa. Są różne techniki identyfikacji takich działań. Posiadają one złożoną strukturę. Niektóre mają charakter jawny, jak np. aktywności propagandowe, otwarcie wprowadzane do dyskursu publicznego, a także skryty, który polega na inicjowaniu różnych wydarzeń medialnych – wskazał ekspert.

Intensywna działalność wrogich służb

Dr Bolesław Piasecki z katedry Służb Specjalnych Akademii Sztuki Wojennej przyznał, ze w naszym kraju "licznie i ochoczo" działają służby wrogie wobec państwa polskiego, które zajmują się m.in. szerzeniem nieprawdziwych treści.

– Działają w sposób bardziej intensywny niż przed laty. Wynika to m.in. z tego, że Federacja Rosyjska w sposób agresywniejszy realizuje swoje interesy. W przekazie propagandowym jesteśmy przedstawiani jako wróg, ale jednocześnie państwo słabe i śmieszne. Rosjanie chcą nas zaprezentować jako sługusów Stanów Zjednoczonych – podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Błaszczak PAP 1200.jpg
Walka z fake newsami. Szef MON: potrzebna wspólna odpowiedź NATO

Budowa fałszywych tez

Operacje manipulacyjne realizowane są w stosunku do pewnego kontekstu sytuacyjnego. Kamil Basaj przytoczył przykład wzmacniania wschodniej flanki NATO i pogłębiania współpracy w obszarze obronności między Polską i jej sojusznikami.

– Wzbudza to reakcję informacyjną, która może być wielowątkowa. Mam tu na myśli kwestie związane z budowaniem wizerunku Polski jako kraju, który daje się wciągać w pewne działania prowokacyjne w stosunku do Rosji lub produkowaniem fałszywych tez dotyczących planowanych aktów sabotażu – wyjaśnił.

Audycję "Stan rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 14.11.2019

Godzina emisji: 19.10

Czytaj także

Ekspert: każdy z nas jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 15:20
- Często postrzegamy bezpieczeństwo w wymiarze "czołgu i samolotu". Pamiętajmy, że ten czołg musi się przemieścić, jest potrzebna odpowiednia infrastruktura kolejowa, drogowa. W rezultacie każdy z nas jest w pewnym stopniu odpowiedzialny za ochronę kraju - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa dr Jacek Raubo na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy: mając agresywnego sąsiada polska niepodległość zawsze może być zagrożona

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 20:05
– Nie ma świata idealnie bezpiecznego. Tym bardziej biorąc pod uwagę naszą historię i położenie geopolityczne Polski musimy mieć to na uwadze – powiedział Jarosław Guzy. – NATO  i obecność amerykańska w Europie są fundamentalne dla bezpieczeństwa kontynentu – dodał komentator z Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń