"Nierzadko sprzeczne z porządkiem konstytucyjnym". Bartosz Lewandowski o interwencjach RPO
- Raport "W obronie praw obywatelskich czy ideologii?" stanowi analizę działań prawnych podejmowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, jego zaangażowania. Odpowiada też na pytanie, czy rzeczywiście był on strażnikiem praw obywatelskich i stał na straży konstytucji - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Lewandowski ("Ordo Iuris").
2021-04-15, 20:05
Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala RPO pełnić obowiązki po upływie kadencji, do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. W tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę dotyczącą kadencji RPO - wskazał TK.
Powiązany Artykuł
Andrzejewski: gdyby nie orzeczenie TK, Bodnar mógłby teoretycznie pełnić funkcję dożywotnio
Bartosz Lewandowski odniósł się do podsumowania aktywności Rzecznika Praw Obywatelskich zawartych w raporcie przygotowanym przez Ordo Iuris. - W raporcie znajduje się cała argumentacja, opisane są konkretne sprawy, w które zaangażował się Adam Bodar i tezy, które wygłaszał. Nierzadko były one sprzeczne z porządkiem konstytucyjnym. Instytut Ordo Iuris ocenia je krytycznie - mówił gość audycji.
- Rzecznik Prawa Obywatelskich, występując w Senacie, wskazał na postawę "wybitnej Marty Lempart". Takiego określenia użył w stosunku do organizatorki bardzo radykalnych protestów aborcyjnych, w których trakcie dochodziło do niszczenia świątyń, ataków na uczestników kontrmanifestacji, profanowania symboli religijnych. Jednocześnie nie widział powodu, by angażować się w sprawy jednoznacznej obrazy uczuć religijnych czy przypadków naruszania autonomii i wolności rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, do których dochodziło w szkołach - przypominał.
Posłuchaj
- Marek Ast: TK dał trzy miesiące ustawodawcy, aby dostosować obowiązujące prawo do wymogów konstytucji
- "Był rzecznikiem skrajnej Lewicy w znaczeniu obyczajowym". Karnkowski o Bodnarze
Postępowanie w TK zostało zainicjowane przez posłów PiS wnioskiem, który trafił do Trybunału w połowie września ub.r. Chodziło o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Normę tę reguluje art. 3 ust. 6 ustawy o RPO. Kadencja rzecznika Adama Bodnara upłynęła 9 września ub.r.
Więcej w zapisie audycji.
***
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Bartosz Lewandowski ("Ordo Iuris")
REKLAMA
Data emisji: 2.04.2021
Godzina emisji: 19.06
PR24/ka
REKLAMA