more_horiz

Paweł Kukiz: wierzę, że zostanie wprowadzony ład w Polski Ład

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 21:15
- Polski Ład i tak zostałby przegłosowany bez głosów Kukiz'15, a gdybyśmy stanęli okoniem, to nie doszłoby do porozumienia, dzięki któremu mamy ustawę antykorupcyjną i ustawę o sędziach pokoju w Sejmie. Będę dążył do tego, by wprowadzić nasz kolejny postulat, czyli dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kukiz.
Audio
  • Paweł Kukiz gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)
Zdaniem Pawła Kukiza w Polskim Ładzie jest wiele bardzo dobrych rozwiązań
Zdaniem Pawła Kukiza w Polskim Ładzie jest wiele bardzo dobrych rozwiązańFoto: PAP/Paweł Supernak

Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje tzw. Polski Ład, czyli plan odbudowy polskiej gospodarki po COVID-19. Jednym z jego założeń jest zmniejszenie nierówności społecznych.  

Gość Polskiego Radia podkreślił, że w Polskim Ładzie jest wiele bardzo dobrych rozwiązań. - Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł było naszym postulatem, cieszę się, że jest to realizowane. Dobrze, że zostanie wprowadzony minimalny podatek przychodowy od korporacji. Upieraliśmy się też, by przedsiębiorcy, którzy rozliczają się liniowo, płacili poniżej 5 proc. składki zdrowotnej. Mamy 4,9 proc. Bardzo dobre jest również przesunięcie progu podatkowego - wyliczał Paweł Kukiz.

Jego zdaniem zaistniał natomiast problem z komunikacją. - Paradoksem jest, że kiedyś księgowi dzwonili do urzędów skarbowych, a dziś urzędy skarbowe dzwonią do księgowych i pytają o interpretację przepisów - kontynuował. - To są rzeczy niedopuszczalne. Człowiek dostaje białej gorączki, gdy słyszy z ust wiceministra słowo "przepraszam". Za tego typu błędy nie ma "przepraszam". Wiceminister odpowiedzialny za chaos powinien podać się do dymisji lub zostać odwołany. Tak byłoby w każdym normalnym państwie. Program jest świetny, ale trzeba było wytłumaczyć ludziom, jak z niego korzystać. Małżeństwa nie wiedzą na przykład, czy mają się wspólnie rozliczać. Urzędy nie wiedzą, jak mają interpretować te rozwiązania, a co dopiero przeciętny Kowalski. Wierzę, że zostanie wprowadzony ład w Polski Ład i w dłuższej perspektywie ludzie na tym zyskają. Dziwię się, że wypuszczono Polski Ład niedopracowany komunikacyjnie.

Dobrowolny ZUS

Koło poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia poparło w Sejmie rozwiązania, które wprowadza Polski Ład.

- Polski Ład i tak zostałby przegłosowany bez głosów Kukiz'15, a gdybyśmy stanęli okoniem, to nie doszłoby do porozumienia, dzięki któremu mamy ustawę antykorupcyjną i ustawę o sędziach pokoju w Sejmie - powiedział gość audycji. - Będę dążył do tego, by wprowadzić nasz kolejny postulat, czyli dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. To przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, powinien decydować, czy będzie płacić ZUS, czy go na to stać. 1600 zł miesięcznie to kwota decydująca o tym, czy ma zamknąć swój stragan, czy też dalej funkcjonować. Wstępnie rozmawiałem na ten temat z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, będę rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Dobrowolny ZUS ułatwi życie drobnym przedsiębiorcom, którzy mają swój biznes, którzy są wolnymi ludźmi i stać ich na utrzymanie siebie i rodziny. Bez dobrowolnego ZUS-u nie powiększymy klasy średniej. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w Niemczech i nie jest tak, że przedsiębiorcy gremialnie nie płacą składki. Istnieje możliwość zawieszenia płatności, często też przedsiębiorcy wracają do ZUS, gdy ich tylko na to stać - podkreślił Paweł Kukiz. 


Więcej w nagraniu.


Posłuchaj:

22:11 PR24_mp3 2022_01_11-19-06-14.mp3 Paweł Kukiz gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Michał Wróblewski 

Gość: Paweł Kukiz

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także