more_horiz

Waszczykowski: współpraca Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy to nie jest nowy format

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 20:51
- Z punktu widzenia Polski jest to korzystne, ponieważ im mocniejsza będzie Ukraina w obronie przed presją rosyjską, tym my będziemy bezpieczniejsi - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Witold Waszczykowski, odnosząc się do formatu współpracy Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy. Jak dodał, nazywanie tego formatu "sojuszem" to publicystyczna przesada.
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: PR24/AK

Polska, Ukraina i Wielka Brytania szykują nowy format regionalnej współpracy. Po rozmowach w Kijowie te doniesienia potwierdzili premierzy Polski i Ukrainy - Mateusz Morawiecki i Denys Szmyhal. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował europoseł PiS Witold Waszczykowski.

"Współpraca Wlk. Brytanii, Polski i Ukrainy to nie jest nowy format"

Gość audycji stwierdził, że ocenia decyzję przywódców Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii pozytywnie. Równocześnie wyjaśnił, że format ten wcale nie jest nowy. - To format ministerstw spraw zagranicznych, który został stworzony w 2017 roku, gdy wraz z ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem odwiedzałem Ukrainę, spotkaliśmy się z Pawło Klimkinem, ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Ukrainy i prezydentem Petro Poroszenką - wyjaśnił.

- Cieszy mnie, że tamten układ, format, który się rozpoczął przed laty na poziomie ministrów, jest podnoszony teraz do rangi premierów - dodał Witold Waszczykowski, podkreślając, że określanie tego "sojuszem" to publicystyczna przesada, bo jest to "wzmocniony format trójstronnej współpracy w dziedzinie politycznej, ekonomicznej, zmierzający do tego, aby wzmocnić odporność Ukrainy na rosyjską presję".

- Z punktu widzenia Polski jest to korzystne, ponieważ im mocniejsza będzie Ukraina w obronie przed presją rosyjską, tym my będziemy bezpieczniejsi, bo - przypomnę - mamy 200 km granicy z Kaliningradem, kilkaset kolejnych kilometrów z Białorusią, która lada chwila może być obsadzona przez Rosjan, jakaś brygada spadochronowa podobno już jest w Brześciu. Potrzebni nam są partnerzy na wschodzie, którzy będą potrafili powstrzymać rosyjską agresję - podkreślił Witold Waszczykowski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:14 PR24_mp3 2022_02_01-19-06-12_Waszczykowski.mp3 Witold Waszczykowski o współpracy Wielkiej Brytanii z Polską i Ukrainą ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Michał Wróblewski
Gość: Witold Waszczykowski (europoseł PiS, b. minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 01.02.2022
Godzina emisji: 19.06

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także