Wojska USA w Europie. Dr Krzysztof Rak: Biden powiedział Putinowi "sprawdzam"

- Dopóki Stany Zjednoczone i inne państwa zachodnie reagowały na prowokacje rosyjskie w sposób ospały, wszystkim wydawało się, że Władimir Putin jest wielkim graczem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak.

2022-02-03, 20:15

Wojska USA w Europie. Dr Krzysztof Rak: Biden powiedział Putinowi "sprawdzam"
Szef BBN Paweł Soloch poinformował, że nowi żołnierze amerykańscy, którzy trafią do Polski, zostaną rozlokowani bliżej wschodniej granicy. Foto: shutterstock.com/Bumble Dee

Pentagon ogłosił decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o wysłaniu z USA 2 tysięcy żołnierzy do Polski i Niemiec. 1700 wojskowych ma w najbliższym czasie przybyć nad Wisłę.

Dr Krzysztof Rak ocenił, że szanse na otwarty konflikt Rosji z krajami Zachodu są niewielkie. - Wynika to z oceny sił, które mamy po dwóch stronach. Z jednej strony jest Rosja, która jest państwem stosunkowo słabym, to nie jest Rosja z czasów zimnej wojny mająca potencjał mierzony PKB. Jeżeli ktoś idzie na wojnę, musi mieć potencjał gospodarczy (…). Z drugiej strony mamy Stany Zjednoczone i Zachód, skupiony w NATO i UE. Mamy słonia i mrówkę. Jedyny atut Rosji to broń atomowa, a jej użycie oznaczałoby samobójstwo. Innych mocnych kart Rosja nie ma - ocenił ekspert.

- Okazuje się, że decyzja prezydenta Joe Bidena o wysłaniu prawie dwóch tys. żołnierzy z USA przywraca równowagę, a gry prezydenta Putina okazują się niewiele warte. Prezydent Biden zdecydowanym ruchem powiedział "sprawdzam" i okazało się, że nic się nie dzieje. Nie ma powodu, żeby Rosja, mając taki, a nie inny potencjał, mogła szantażować Zachód - stwierdził gość audycji, który przypominał, że różnica potencjałów gospodarczych stron konfliktu jest kilkudziesięciokrotna.

Posłuchaj

Dr Krzysztof Rak o obecności sił USA w Polsce (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy) 22:45
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

REKLAMA

Obecnie stacjonuje w Polsce ok. 4,5 tys. żołnierzy USA. Polsko-amerykańskie porozumienie z sierpnia 2020 r. przewiduje zwiększenie tej liczby o co najmniej tysiąc kolejnych. Dzięki infrastrukturze wojskowej, która według umowy zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia, możliwy będzie natychmiastowy przerzut dodatkowych sił. Łączna liczba żołnierzy USA może sięgnąć 20 tys. 

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Krzysztof Rak

REKLAMA

Data emisji: 03.02.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej