Dr Krzysztof Rak: wojna skompromitowała niemieckie przywództwo w UE

- Ta wojna paradoksalnie spowoduje, że Unia Europejska przetrwa. Wojna spowodowała kompromitację tzw. niemieckiego przywództwa w Europie, za którym mogłyby pójść ew. plany pogłębienia UE, stworzenie państwa federalnego. Gdyby próbowano realizować tego rodzaju utopię, to naraziłoby UE na szwank i mogło doprowadzić do jej rozbicia - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak (Warsaw Institute).

2022-04-28, 20:45

Dr Krzysztof Rak: wojna skompromitowała niemieckie przywództwo w UE
Dr Krzysztof Rak: wojna skompromitowała niemieckie przywództwo w UE. Foto: Alexandros Michailidis/shuuterstock

Blisko połowa Niemców nie jest zadowolona z działań kanclerza Olafa Scholza (SPD) podejmowanych w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut YouGov dla agencji dpa. "Raczej niezadowoleni" stanowią 25 proc., a "bardzo niezadowoleni" 20 proc. ankietowanych - to oznacza, że aż 45 proc. pytanych przez instytut Niemców wystawia Scholzowi ocenę negatywną. 37 proc. jest zadowolonych z działań Scholza w czasie trwającej wojny, z kolei 18 proc. nie mogło lub nie chciało ocenić jego polityki w tej kwestii.

Dr Krzysztof Rak zwracał uwagę, że kryzys przywództwa niemieckiego w Unii Europejskiej, spowodowany przez postawę tego kraju w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, może przynieść w efekcie wzmocnienie wspólnoty. - W momencie, w którym znajduje się Europa, dalsze pogłębianie procesów integracyjnych miałoby destrukcyjny wpływ na UE jako instytucję, ale Niemcy skompromitowały się swoją polityką wobec Ukrainy, kompromitując w ten sposób politykę swojego przywództwa europejskiego i plany integracji europejskiej możemy odłożyć ad calendas graecas - ocenił gość audycji.  

- To oznacza, że UE przetrwa, o ile będzie trzymała się swoje źródłowej misji, to przede wszystkim strefa współpracy gospodarczej, wymiany handlowej, towarów, ludzi i kapitałów i to jest istotą Unii Europejskiej, a nie utopijne programy ideologiczne. Mam nadzieję, że ze względu na to, co się stało, utopijni ideolodzy nie będą znajdowali w Europie posłuchu - dodał dr Krzysztof Rak.

Posłuchaj

Dr Krzysztof Rak o stosunku Niemiec wobec wojny na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy) 24:19
+
Dodaj do playlisty

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

REKLAMA

Niemiecki Bundestag przyjął uchwałę popierającą dostawy broni ciężkiej na Ukrainę. W dokumencie napisano, że zwiększenie i przyspieszenie dostaw to najbardziej efektywny sposób na powstrzymanie rosyjskiej inwazji. Zaznaczono, że dostawy powinny objąć także broń ciężką. Wcześniejsze próby przekazania Ukrainie ciężkiego uzbrojenia natrafiły ze strony m.in. kanclerza Scholza, który argumentował, że "Niemcy nie są zobowiązane do wzięcia czynnego udziału w trwającej teraz wojnie".

Zobacz także:

Jak poinformowała agencja "Bloomberg", czterech europejskich nabywców gazu zapłaciło za dostawy rosyjskiego gazu w rublach, zgodnie z żądaniami Rosji. Agencja dodaje, że dziesięć europejskich podmiotów otworzyło rachunki potrzebne do spełnienia rosyjskich żądań.

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Krzysztof Rak

Data emisji: 28.04.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 19.05

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej